A fost identificată marea problemă a economiei românești. Guvernul Bolojan pornește cruciada împotriva acestui fenomen care afectează colectarea de venituri la bugetul statului

Autor: Dragos Stefanescu

Publicat: 03-10-2025 09:50

Actualizat: 03-10-2025 09:53

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook

Pe lângă reducerea cheltuielilor bugetare, Guvernul încearcă să identifice ce fenomene afectează colectarea de venituri la bugetul statului. În acest context, ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a transmis un mesaj prin intermediul rețelelor de socializare. Potrivit acestuia, contrabanda a intrat în atenția Executivului, fiind considerată una dintre marile probleme ale economiei românești. Astfel, statul român este gata să ia măsuri drastice pentru a combate acest fenomen.

În cursul zilei de joi, 2 octombrie 2025, prin intermediul rețelelor de socializare, ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a transmis un mesaj în cadrul căruia a anunțat că Guvernul va lua măsuri drastice în privința contrabandei.

Guvernul vrea să reducă pe cât posibil contrabanda de la granițele României

Potrivit ministrului, contrabanda este un fenomen care afectează colectarea de venituri la bugetul statului şi distorsionează piața concurențială. În aceste context, Nazare susține că a avut discuţii cu vicepremierul şi ministrul de Interne Cătălin Predoiu, pe tema combaterii evaziunii fiscale, contrabandei şi traficului ilegal la frontieră.

„Contrabanda - o problemă majoră pentru economia națională, ce afectează colectarea de venituri la bugetul statului și distorsionează piața concurențială

Traficul ilicit de mărfuri alimentează economia subterană și generează pierderi majore la buget prin neplata taxelor, afectând în același timp afacerile actorilor economici legitimi și reducând resursele publice necesare investițiilor și serviciilor esențiale.

De aceea, am avut discuții pe tema combaterii evaziunii fiscale, contrabandei si traficului ilegal la frontierǎ împreunǎ cu vicepremierul şi ministrul de Interne Cătălin Predoiu. Am ajuns împreunǎ la concluzia cǎ un efort strategic coordonat cu vecinii bulgari este mai eficient şi benefic ambelor țǎri.

În acest context, am extins discuțiile cu Daniel Mitov, Ministrul Afacerilor Interne al Bulgariei. Acesta şi-a exprimat acordul de a fi parte din aceastǎ cooperare extinsǎ, pentru a combate contrabanda și alte activități ilegale de la frontiera de sud a țǎrii - una dintre granițele preferate ale rețelelor de trafic ilicit”, a scris ministrul, joi, pe pagina sa de Facebook.

(NU RATA: Tăierea burselor, marea provocare pentru studenții din România. Tot mai mulți tineri încearcă să găsească surse de venit pentru a se întreține pe perioada studiilor)

Ce măsuri vor fi luate

În finalul mesajului, șeful de la Finanţe a anunțat că, în perioada următoare, va fi format un grup de lucru mixt româno-bulgar, format din specialişti din instituţii-cheie din ambele ţări, care se va ocupa în mod direct de combaterea evaziunii şi a traficului ilegal.

„În perioada următoare, vom forma un grup de lucru mixt româno-bulgar, format din specialişti din instituții-cheie din ambele țări, care se ocupă în mod direct de combaterea evaziunii și a traficului ilegal.

Vizǎm împreună un mod de lucru mai eficient şi cu activitate mai bine țintitǎ, care sǎ genereze rezultate concrete. Sǎ facem schimb de informații, să acționăm coordonat și să protejăm mai bine atât frontierele, cât și economia şi cetǎțenii”, a mai spus Alexandru Nazare.

(VEZI ȘI: Parcul ciudat al lui Ciprian Ciucu prinde contur. Este considerat cel mai lung loc de recreere din Sectorul 6 și din întreaga Capitală)

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri