Asimilat drept unul dintre jurnaliștii cu simpatii suveraniste, Ion Cristoiu trebuie să facă față unor acuzații delicate. Omul care a inventat Evenimentul Zilei, cel mai citit ziar din România post-decembristă, este suspectat că ar fi un apropiat al lui Florian Coldea. Cel care lansează ipoteza este Cozmin Gușă. Fost consilier pentru Traian Băsescu sau Mircea Geoană, Gușă nu se ferește să îl atace pe „Marele Jack”.
Pe aceeași temă: Escrocheria care l-a lăsat pe Ion Cristoiu fără bani în conturi. Gazetarul atrage atenția asupra pericolelor la care sunt supuși românii
Într-o discuție purtată cu Dan Diaconescu, Gușă l-a ironizat pe Cristoiu fără menajamente. Venerabilul gazetar a fost imitat și acuzat pentru o ieșire pe care a avut-o după moartea generalului Dumitru Dumbravă.

„Ion Cristoiu se bucurase că a scăpat Coldea”
Nu este pentru prima dată când Gușă face afirmații neașteptate la adresa ziaristului. Ultima dintre săgeți a fost trimisă la cea mai recentă întrevedere cu Dan Diaconescu. Fostul co-patron de la Realitatea TV a observat entuziasmul care l-a cuprins pe Cristoiu după ce Dumbravă a murit din cauza unei boli foarte grave:
„L-am ascultat dimineața, la radio, pe Ion Cristoiu, imediat după ce generalul s-a stins. Primul lucru pe care l-a analizat a fost acela că Florian Coldea va scăpa de dosar după trecerea în neființă a fostului său coleg. Nea Ion sau marele Jack era bucuros nevoie de mare că scăpase Coldea de dosar. Asta-l interesa pe el”, a declarat amuzat Cozmin Gușă la Canal 33.
Te-ar putea interesa și: Cine-i moștenește banii lui Ion Cristoiu, „tăticul” Evenimentului Zilei. Controversatul gazetar are o fiică din prima căsătorie
Săgeți între suveraniști
Atât Cozmin Gușă cât și Ion Cristoiu sunt două dintre persoanele publice care s-au așezat de partea suveranistă a baricadei din România ultimelor luni. Gazetarul, care a inventat Evenimentul Zilei, a fost ținta lui Gușă și în trecut, acesta din urmă afirmând explicit că „Ion Cristoiu este unul dintre oamenii lui Florian Coldea”.
Într-o altă discuție purtată cu Dan Diaconescu, Cozmin Gușă a mai făcut o afirmație surpriză: „Pe nea Ion Cristoiu ori îl șantajează Coldea, ori i-a promis că rezolvă ceva”, însă nu a dorit să intre în amănunte despre acest caz.


















