În ultimii ani, marile lanțuri de supermarketuri au renunțat treptat la casele de marcat tradiționale în detrimentul celor self-service. Totuși, mulți retaileri vor să-și schimbe total strategia în privința acestei tehnologii. Astfel, mai multe magazine importante au decis deja să renunțe la casele de marcat self-service, în timp ce altele iau în calcul tot mai serios această variantă.
De mai mulți ani, majoritatea supermarketurilor importante au încurajat cumpărătorii să-și scaneze singuri produsele pe care le-au achiziționat. Astfel, numărul caselor self-service au devenit tot mai mare, în detrimentul celor tradiționale. Pe fondul acestei tendințe, mulți angajați din magazine și-au pierdut locurile de muncă. Se pare însă că declinul caselor self-service este iminent.
Din cauza numărului tot mai mare de furturi, unele lanțuri de magazine din Marea Britanie au anunțat deja ca vor angaja mai multe persoane la casele de marcat. În plus, potrivit BBC, mulți retaileri au recunoscut că au „mers prea departe” cu casele de marcat self-service.
În plus, potrivit CNN, comercianții cu amănuntul au o problemă legată de „shrink", adică o pierdere de marfă, fie din cauza unor furturi mărunte, fie din cauza unor erori ale clienților care scanează greșit unele tipuri de produse. Potrivit unui studiu internațional, retailerii cu case de marcat de tip self-service au înregistrat o rată de pierdere de 4%
Marile magazine renunță la casele de marcat self-service
Unele magazine au renunțat deja complet la casele de marcat self-service. În ciuda faptului că mulți clienți se plâng de aceste case de marcat, alții susțin că prefera sa evite cozile si conversațiile pentru a termina cumpărăturile cât mai repede.
În Marea Britanie, în ultimii 20 de ani, numărul caselor self-service a crescut tot mai mult, ajungând în prezent la aproximativ 80.000. Pe fondul acestei situații, au apărut nenumărate dezbateri referitoare la casele de marcat cu personal si cele fără personal.
Recent, lanțul de magazine Asda a promis ca va aduce mai mulți angajați la casele de marcat tradiționale, admițând că a atins limita cu casele self-service. Unii retaileri merg însă și mai departe, renunțând complet la casele self-service. Printre aceștia se numără și Booths, un lanț de supermarketuri de lux din nordul Angliei, care din luna noiembrie a anului trecut a renunțat total la casele de marcat self-service. Și lanțul de magazine Walmart a anunțat recent că a renunțat la casele de tip self-service.
În luna aprilie a acestui an, numărul furturilor din magazinele din Anglia si Tara Galilor a atins cel mai înalt nivel din ultimii 20 de ani.

















