Clienții din România vor râmâne fără zeci de magazine Mega Image și Profi, în viitorul apropiat. Mai multe unități au fost luate în vizor și urmează să fie vândute sau închise. Decizia nu aparține celor doi retaileri.
Fuziunea retailerilor prezenți pe piața de la noi din țară are și consecințe neașteptate. Consiliul Concurenței a luat o decizie dură în ceea ce privește tranzacția.
În prezent, în România există nu mai puțin de 2.600 de magazine Mega Image și Profi, adică 60% din universul de comerţ modern. Fuziunea lor a creat un lanț de reacții.
Mega Image și Profi sunt pe cale să piardă câteva zeci de unități din România. Fuziunea celor doi retaileri a atras o decizie neateptată din partea specialiștilor de la Consiliul Concurenței.
Te-ar putea interesa și: Manevra de la Profi a făcut prăpăd în bugetul clienților. Inspectorii de la Protecția Consumatorului au năvălit în magazine
De ce se vor închide zeci de magazine Mega Image și Profi în România
Astfel, în jur de 80 de magazine Mega Image și Profi vor fi vândute sau închise.
Bogdan Chirițoiu, președintele instituției, a precizat că în câteva zile urmează să se anunțe și care sunt unitățile ce vor fi puse în consultare publică din 4 noiembrie.
„Dacă sunt prea multe magazine, obligăm să vândă din ele. Săptămâna viitoare o să ieşim public să anunţăm care sunt magazinele pe care le vom pune în consultare publică din 4 noiembrie. Aici ne uităm la cote de piaţă, să nu fie cote de piaţă prea mari şi am introdus un criteriu – să nu fie o cotă mare din total vânzări sau să nu fie foarte multe magazine. Pot pune ce brand, noi îi vedem la fel. Discutăm mai multe variante. Sunt în jur de 80 de magazine (care vor trebui vândute – n. red.)”, a explicat Bogdan Chiriţoiu, potrivit ZF.
Specialiștii își pun întrebări cu privire la puterea combinată a celor doi retaileri de a influenţa preţurile din piaţă sau de a impune tarife pentru furnizorii locali.
„Fuziunea Profi-Mega Image este cea mai complicată operaţiune de concentrare economică pe zona de comerţ alimentar de până acum. Pe de o parte facem ce făceam noi de obicei când avem achiziţii în retail: ne uităm la magazine, care sunt pieţe locale. Pentru un client vedem cât este dispus să meargă ca să facă cumpărăturile şi vedem pe un cerc cu raza de 15 minute să ne asigurăm că are suficient de multe magazine diferite în zonă. Este o operaţiune pe care încercăm să o terminăm în acest an”, a mai spus acesta.
Te-ar putea interesa și: Bonuri umflate la Lidl, Kaufland, Auchan sau Mega Image. Românii plătesc pentru „luxul” de a-și pune fructele sau legumele în pungi de plastic

















