În ciuda faptului că în prezent se bucură de tot mai mare succes, mașinile electrice clasice vor avea parte în curând de o concurență serioasă. O companie americană a lansat recent producția primei mașini cu alimentare solară din lume. Acest automobil ingenios ar putea schimba radical peisajul industriei auto în viitorul apropiat.
Primul model de producție al primei mașini electrice alimentate cu energie solară din lume a ieșit de pe linia de asamblare. Este vorba despre automobilul Aptera, care este proiectat și produs la o fabrică din San Diego, SUA. Acest model futurist, care are doar trei roți și două locuri, se afla în dezvoltare de aproximativ șapte ani. Mașina este acum pregătită să ajungă pe șosele, însă livrările către clienți nu au început încă.
Automobilul viitorului va ajunge în curând pe șosele
Mașina este echipată cu panouri solare integrate pe acoperiș, pe portbagajul tip hatch și pe capotă. Proiectanții spun că, în zonele cu mult soare, aceste panouri ar putea elimina nevoia ca șoferii să conecteze vehiculul la priză pentru reîncărcarea bateriei.
Potrivit producătorului, Aptera poate oferi o autonomie de până la 640 de kilometri cu o singură încărcare a bateriilor, care poate fi realizată în mai puțin de o oră. În plus, energia captată direct de la soare ar putea asigura până la 54 de kilometri de deplasare gratuită pe zi. În regiunile cu climat însorit, proprietarii ar putea parcurge peste 16.000 de kilometri pe an folosind exclusiv energia solară.
Vehiculul are o caroserie extrem de aerodinamică, realizată dintr-un compus din fibră de carbon foarte ușor, dar foarte rezistent, conceput pentru a maximiza eficiența deplasării. Structura folosește o combinație de materiale compozite din carbon, Kevlar și fibre de in, într-o construcție tip „sandwich-core”.

Interes uriaș din partea clienților
Interesul pentru acest model este deja semnificativ, astfel că producătorul american a adunat aproape 50.000 de rezervări, ceea ce reprezintă venituri potențiale de peste 2 miliarde de dolari.
Un alt prototip, în formă de lacrimă, a fost prezentat în 2022, iar primele câteva mii de locuri pentru producție au fost rezervate în 2024, în urma unei campanii de crowdfunding care a durat un an.
Anul trecut, la 20 de ani de la înființarea companiei originale, Aptera și-a dus mașina alimentată cu energie solară într-o călătorie reală de aproximativ 480 de kilomeri, pe celebra Route 66. La momentul respectiv, co-CEO-ul Steve Fambro a pornit cu vehiculul din Flagstaff, Arizona, pe Route 66, până în Imperial Valley, California. Pentru Aptera, acea călătorie a reprezentat un pas important în validarea sistemelor sale în condiții reale de utilizare.














