Aeroportul OZN pregătit în București. Totul se va construi în sudul Capitalei, iar primarul Daniel Băluță a explicat de ce este considerat necesar un al doilea aeroport

Autor: Luciana Polite

Publicat: 14-07-2025 05:46

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook

Aeroportul Otopeni urmează să aibă un „frate” mai mic în sudul Capitalei, cea mai puțin dezvoltată zonă din întreg orașul. În repetate rânduri, de mai bine de un an, Daniel Băluță, edilul Sectorului 4, a vorbit despre acest proiect. Chiar dacă pare extrem de încrezător în inițiativă, cetățenii nu sunt de aceeași părere, considerând că ar fi alte priorități în aceste momente grele.

Conform datelor transmise de primar, mai bine de 11 milioane de pasageri ar putea să treacă pragul locului cel nou, anual, în prima etapă. Odată cu extinderea, vorbim deja de 20 de milioane de călători. S-ar duce supremația Otopeni, dar și prețurile exagerat de scumpe. Pe termen lung, investiția ar urma să aducă un echilibru.

Daniel Băluță

„Sunt doi factori care ne determină, inclusiv pe noi, cei de aici, din Sectorul 4, să considerăm că este foarte important să avem aici, în sudul Capitalei, un aeroport. Oraşul, după cum vedeţi, este dezvoltat diferit. Nordul oraşului are o stare economică mult mai bună decât partea de sud”, a transmis Băluță.

Aeroportul la care visează edilul ar avea și un scop în transportul mărfurilor, putând să fie punct pentru 30.000 de tone de produse, anual. Astfel, ar mai diminua din sărăcia care umbrește zona de sud a Capitalei.

CITEȘTE ȘI: Impozitul lui Bolojan intră în vigoare pe 1 ianuarie 2026. Anunțul făcut de președintele PNL, după ce a părăsit funcția interimară de șef al statului

Locuitorii din Sectorul 4 nu au fost la fel de încântați de aeroportul lui Băluță pe cât este edilul. Cum a încercat să-i liniștească

Cei care stau în sectorul în care s-ar construi „fratele” Otopeniului sunt de părere că banii publici mai bine s-ar duce către infrastructură, urbanism și accesibilitate. În acest context, edilul spune că sumele necesare nu vor veni de la bugetul local.

„Sectorul 4 nu are cum şi nu va plăti un astfel de aeroport, ci se va implica activ în creşterea nivelului de trai al locuitorilor pe care îi are. Mă interesează în mod direct ca viaţa dumneavoastră, viaţa vecinilor dumneavoastră să fie mai bună”, a precizat edilul.

aeroportul

Bonus: a ținut să le spună și că vor avea parte de beneficii. De exemplu, valoarea proprietăților lor va crește semnificativ.

„Veniturile pe care dumneavoastră le aveţi după această investiţie să fie mai mari, valoarea proprietăţilor pe care le deţineţi să fie mai mare. Este o chestie legată de prosperitatea fiecăruia dintre noi, cei care trăim aici, în sudul Capitalei”, a adăugat edilul despre aeroportul cel nou.

CITEȘTE ȘI: Robert Negoiță strânge cureaua în Sectorul 3? S-a dus un beneficiu gratuit de care aveau parte cetățenii, în special pe timp de vară

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri