Fostul ministru al Justiției, Ana Birchall, a lansat un atac extrem de dur la adresa Coaliției PNL-USR-PLUS-UDMR după decizia Curții Constituționale a României (CCR) în cazul revocării Renatei Weber.
”Sunt curioasa sa citesc si eu motivarea CCR pentru ca in art. 58 din Constitutie se spune clar că "Avocatului Poporului este numit pe o durată de 5 ani" , iar Constituția se oprește aici! Deci in ce baza decide CCR ca revocarea este neconstitutionala???!
Sigur ca e prima data ( si probabil ca nici ultima data ) cand CCR isi extinde competenta si supra legifereaza, nu?
Felicitari coalitiei de guvernare care de peste 6 luni nu a putut initia si adopta un proiect de lege de modificare a legii de functionare a CCR, (respectiv legea 47/1992 )astfel incat CCR sa nu mai isi extinda atributiile de exemplu! Si sa nu aud ca vai nu se poate... pentru ca daca se vrea se poate, legea 47/1992 este lege organica, ori saptamanal parlamentul adopta legi organice!
Aceesi intrebare este si legat de Legea de funcționare a Avocatului Poporului, care la fel , DACA SE VREA poate fi modificata astfel incat sa se clarifice generalitarea conform căreia revocarea din funcție a Avocatului Poporului survine ”ca urmare a încălcării Constituției și a legilor"... o exprimare mult prea generala! Curios cum "reparam legile", " reglementam functionarea si numirile la CCR " etc au fost doar frumoase promisiuni de campanie... si din pacate se pare ca deocamdata raman asa .. De ce? Nu atiu dar ma gandesc ca pare facil sa fie folosita scuza : domnule noi vrem da nu ne lasa altii, nu ne lasa CCR etc!”, a scris Ana Birchall pe Facebook.


















