Anca Dragu, fost ministru de Finanțe, critică măsurile fiscale adoptate de Guvernul Ciucă: 'Sunt total în dezacord cu vremurile pe care le trăim și cu situația economică'

Autor: Cătălin Motea

Publicat: 19-07-2022 10:15

Actualizat: 19-07-2022 10:08

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro




Este absolut interzis să crești taxe și impozite într-o perioadă de inflație și criză energetică, declară senatoarea USR Anca Dragu, fost ministru de Finanțe în Guvernul tehnocrat. Ea critică noile măsuri fiscale decise de Cabinetul Ciucă.










Guvernul a adoptat recent mai multe măsuri fiscale, ce prevăd între altele creșterea taxelor pentru jocurile de noroc, a accizelor pentru țigări și alcool, eliminarea impozitului specific pentru sectorul HORECA de la 1 ianuarie și creșterea impozitului pe dividende.

Anca Dragu critică măsurile fiscale adoptate de Executiv:


”Măsurile fiscale sunt total în dezacord cu vremurile pe care le trăim și cu situația economică. În situația unei inflații atât de mari, în situația unor incertitudini economice foarte mari legate de criza energetică, legate de război, direcția în care merge acest război este foarte neclară, deci sunt incertitudini, avem inflație, avem criză energetică, este absolut interzis să crești taxe și impozite, adică să vii cu noi costuri pentru toate companiile, pentru toți antreprenorii (...). Este dezamăgitoare și maniera în care a fost emisă această Ordonanță, consultarea aproape că a lipsit cu desăvârșire, a fost o consultare de formă”.

Fostul ministru de Finanțe spune ce alternativă exista în opinia sa la modificările fiscale decise de Guvern:


”Exista alternativa eficientizării activității statului și aici mă refer la ținerea sub control a cheltuielilor, dar și la o analiză serioasă a acestor cheltuieli. Există la Ministerul Finanțelor un departament care se ocupă de analiza cheltuielilor publice, este un departament pe care eu, ca ministru, l-am găsit înființat pe hârtie, dar nu funcționa, pentru că fusese cumva o condiție de la FMI, de prin anul 2013-2014 și am făcut acest departament operațional. Această măsură este cuprinsă acum și în PNRR. Din păcate, orizontul de timp este undeva cred că 2024 să facă aceste analize ale cheltuielilor publice. Puteau să se grăbească cu aceste analize, astfel încât să avem o imagine mai completă pe domenii de activitate, pe ministere, unde se pot face economii”, conform rfi.ro




Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri