Digi RCS RDS este unul dintre principalii jucători de pe piața de telecomunicații din țara noastră. În ultimele luni, compania a făcut investiții importante pentru modernizarea flotei auto. Astfel, au fost achiziționate nu mai puțin de 471 de mașini, toate produse în România.
În ultimele luni, DIGI RCS RDS a făcut investiții importante pentru modernizarea flotei sale auto. Compania a cumpărat 471 de mașini Ford Transit Courier, model fabricat la uzina Ford Otosan din Craiova.
„Mă bucur nespus că una dintre cele mai importante companii românești a ales pentru flota sa un model Ford produs în România. Am putea spune că românii au construit pentru români. Ne mândrim cu produsele care ies pe poarta fabricii din Craiova, iar asta ne motivează mereu să oferim soluții de mobilitate cât mai bine adaptate nevoilor clienților noștri. Ford Transit Courier se mulează perfect pe nevoile de mobilitate urbane ale celor mai multe companii, mai ales că acum este disponibil și într-o versiune complet electrică”, a spus Roxana Capătă, Managing Director Ford Romania Services.
Digi RCS RDS a cumpărat sute de mașini noi pentru angajații săi
Procedura de livrare a acestor autovehicule a fost finalizată recent. Parteneriatul dintre Ford România și DIGI RCS RDS are o importanță aparte, având în vedere că cele două companii sunt jucători importanți în economia românească.
Mașinile achiziționate de Grupul DIGI sunt deja în uz, ele fiind folosite de echipele tehnice de teren din România și Italia în intervențiile de instalare și de întreținere a serviciilor de telecomunicații.
„Prin această investiție, am făcut un pas concret în direcția eficientizării operațiunilor din cadrul Grupului și a dotării echipelor noastre tehnice cu cele mai potrivite resurse de mobilitate care pot acoperi nevoile lor zilnice. Alegerea Ford Transit Courier, un model fabricat în România, a venit firesc, din dorința de a sprijini producția locală a unei companii cu tradiție în domeniu și economia națională. Suntem încrezători că aceste autoutilitare vor susține ritmul dinamic al specificului activităților noastre, prin fiabilitate și performanță”, a declarat Serghei Bulgac, CEO DIGI România.
Lider la portarea numerelor de telefonie mobilă
Anul trecut, 1.282.509 numere de telefonie mobilă au fost portate în țara noastră. Cei mai mulți utilizatori au ales ofertele Digi RCS RDS, care a primit 726.428 de numere. Pe locul doi s-a situat Vodafone, care a primit prin portare 284.193 de numere, în timp ce Orange a încheiat anul pe locul trei, cu 192.444 de numere primite. Telekom România Mobile Communications a primit doar 79.427 de numere prin portare anul trecut. Restul au fost distribuite între alți furnizori.
Din totalul numerelor de telefonie mobilă portate anul trecut, 58%, adică 741.566, au fost numere utilizate pe bază de abonament.
Tot anul trecut, 77.602 numere de telefonie fixă au fost portate, cele mai multe dintre acestea fiind transferate către Vodafone (21.196), Colt Technology Services (18.460) și Digi România (18.170).
Din totalul numerelor de telefonie fixă portate anul trecut, 28.002 au fost numere independente de locație, cu acces gratuit sau cu tarif special. Această tendință indică faptul că deși telefonia fixă pierde teren în fața telefoniei mobile, utilizatorii continuă să păstreze servicii esențiale, cum ar fi numerele speciale, care rămân relevante pentru cei care aleg portabilitatea.



















