Reţeaua de socializare Facebook a primit o amendă de zece milioane de euro (11,4 milioane de dolari). Anunţul a fost făcut de către Autoritatea de Reglementare din Italia.
Autorităţile italiene sunt de părere că utilizatorii nu sunt informaţi corect în privinţa potenţialei folosiri comerciale a unora dintre datele personale care sunt solicitate la înscrierea pe Facebook, scrie Agerpres.
Facebook a fost amendat “pentru că îi încurajează pe furiş” pe cei care şi-au deschis deja conturi să permită reţelei de socializare să transmită datele lor către terţe părţi, prin preferinţele pre-setate, conform capital.ro.
Anunț de ultima ora despre Facebook! Ce se va întâmpla mai departe
Trending

23 marPolitica
Diana Șoșoacă, audiată în ședință secretă. După ce susținuse că sunt doar zvonuri, șefa SOS ajunge în fața Parlamentului European

23 marEntertainment
Clinica de lux deținută de Oana Zăvoranu, demolată de executori. Afacerea îngropată în datorii a ajuns la final de drum

23 marActual
Ora de vară 2026. Se schimbă ceasul la final de martie, noaptea va fi mai scurtă cu 60 de minute

23 marEconomie
Stare de criză pe piața țițeiului din România. Autoritățile revin cu OUG, anunțul de la Guvern

08:21Social
ANL cu noi modificări. Legea ar putea să se schimbe în favoarea tinerilor, vor putea obține mai ușor locuințe sociale
Articole Similare

08:21Social
ANL cu noi modificări. Legea ar putea să se schimbe în favoarea tinerilor, vor putea obține mai ușor locuințe sociale

22 marSocial
Verificarea vechimii pentru pensie, direct online. Pași simpli de urmat pentru a vedea ce stagiu de cotizare ai

19 marSocial
Ce se întâmplă cu indemnizația tuturor mamelor din România, după adoptarea pachetului social. Sunt vizate toate femeile care au născut din august 2025

19 marSocial
Banii în plus promiși la pensie vin din luna aprilie. Pachetul social care le aduce ajutorul a primit acordul Coaliției, vor încasa între 600 și 1.000 de lei

15 marSocial



