Informații importante de pe piața externă. Preţul petrolului a depășit luni 114 dolari pe baril, în cadrul unor tranzacţii volatile, scrie news.ro
Contractele futures pentru ţiţeiul Brent au crescut cu 1,01 dolari, sau cu 0,9%, la 114,13 dolari pe baril. Contractul de referinţă la nivel global a scăzut cu 7,3% săptămâna trecută, fiind prima scădere săptămânală din ultimele cinci săptămâni.
Preţul ţiţeiului U.S. West Texas Intermediate a avansat cu 61 de cenţi, sau cu 0,56%, la 110,17 dolari pe baril, în cadrul unor tranzacţii electronice reduse, în SUA bursele fiind închise pentru sărbătoarea Juneteenth. Contractele pe termen de o lună au scăzut cu 9,2% săptămâna trecută, consemnând prima scădere în opt săptămâni.
”Avem două naraţiuni cu adevărat concurente. Una este sancţiunile pentru livrările ruseşti (preţuri de susţinere). Pe de altă parte, vedem preţurile ridicate care au ca rezultat distrugerea cererii”, a spus consultantul pentru petrol din Houston Andrew Lipow.
Preţul petrolului Brent au atins luni cel mai redus nivel dintr-o lună, înainte de a se recupera pierderile.
"Livrările vor rămâne strânse şi vor continua să susţină preţurile ridicate ale petrolului. Norma pentru ICE Brent este încă în jurul valorii de 120 de dolari", a declarat analistul PVM Stephen Brennock.
Sancţiunile occidentale au redus accesul la petrolul din Rusia după invadarea Ucrainei, pe care Rusia o numeşte ”operaţiune specială”.
Analiştii şi investitorii au spus că cred că o recesiune este mai probabilă, după ce Rezerva Federală a SUA a aprobat miercuri cea mai mare creştere a ratei dobânzii din mai mult de un sfert de secol, pentru a limita o creştere a inflaţiei, scrie news.ro
Anunț important de pe piața externă! Cotațiile petrolului din nou în creștere
Trending

06 febActual
Înalta Curte avertizează Guvernul asupra independenței justiției după scrisoarea transmisă Curții Constituționale

06 febActual
Nervoasa Olguța Vasilescu, replică tăioasă pentru ministrul Apărării. Primărița nu e de acord cu acuzațiile lui Radu Miruță: „Cred că și cu busola în mână s-ar pierde prin Craiova”

06 febExterne
Țara europeană unde au fugit toți giganții auto din Europa. Germania, Franța, SUA sau Japonia au pierdut supremația

06 febActual
Vin geruri și zăpezi în final de februarie 2026. Prognoza meteorologică nu este cea mai optimistă

06 febActual
Păcăleala lui Ilie Bolojan pentru 2027. Impozitele se vor mări și anul viitor, în ciuda promisiunilor guvernanților

06 febActual
Falimentul bate la ușile Capitalei. Ciprian Ciucu nu mai știe ce să facă pentru a salva orașul de la un colaps financiar

06 febActual
Brandul de haine ieftine invadează Capitala. Unde se deschide primul magazin în care bucureștenii se vor putea bucura de prețuri mici

06 febSocial
Ministrul Muncii anunță noi forme de sprijin pentru pensionari. Vor putea primi până la 1.000 de lei

06 febActual
Se strânge lațul în jurul lui Robert Negoiță. Plasat sub control judiciar, edilul nu mai poate nici să-și continue activitatea în fruntea Primăriei Sectorului 3

06 febActual
Sistemul e-SIGUR schimbă regulile pe șosele, iar șoferii vor deveni clienți constanți ai amenzilor
Articole Similare

06 febExterne
Decizia luată de Elon Musk înclină balanța în favoarea Ucrainei în războiul cu Rusia

06 febExterne
Derapaj în SUA: Trump șochează America cu un videoclip rasist la adresa soților Obama

06 febExterne
Țara europeană unde au fugit toți giganții auto din Europa. Germania, Franța, SUA sau Japonia au pierdut supremația

05 febExterne
Donald Trump îl susține pe Viktor Orbán înaintea alegerilor din Ungaria. Miza scrutinului din aprilie și semnalele de vulnerabilitate ale regimului de la Budapesta

05 febExterne



