Apar noi detalii în cazul fetiței, în vârstă de 12 ani, moarte în lada patului! Principalul suspect a fost cercetat şi condamnat şi în trecut
Ilie Marcel Șerbuc este principalul suspect în cazul fetiței de 12 ucise și ascunse în canapea, în Sectorul 4 al Capitalei.
În 2014 el a mai fost anchetat de procurori pentru infracțiunea de loviri și alte violențe. Ancheta a durat 4 ani, timp în care Șerbuc a fost cercetat în libertate, iar la final acesta a rămas liber.
Suspectul de crimă și prima sa victimă s-au întâlnit la sfârșitul anului 2013 și au avut o relație. Fata era în ultimul an de liceu, iar Șerbuc avea 28 de ani.
„L-am cunoscut pe 3 decembrie 2013, pe Facebook. Ne-am împrietenit, am petrecut sărbătorile de iarnă împreună, apoi el a plecat din țară. La sfârșitul lunii ianuarie, s-a întors și într-o noapte, pe la ora 2, a venit la mine acasă și mi-a cerut să merg cu el.
Mi-a interzis să mai iau legătura cu familia și să merg la școală și mi-a confiscat telefonul. După ce doamna dirigintă i-a anunțat pe părinții mei că am absențe, mama a luat legătura cu el și a insistat să merg la școală. Atunci m-a lăsat, dar mergeam numai însoțită de el, pentru că era foarte gelos.
Am fost bătută în fiecare zi. M-a amenințat că o bagă pe mama în scaun cu rotile. După ce am ajuns la ai mei, l-am sunat și i-am spus că totul s-a terminat, că m-am săturat de bătăi și de ceartă.”, a declarat fata poliției.
Individul a început apoi să o amenințe cu mesaje. Îi cerea să se întâlnească pentru a vorbi. Într-un final, fata a acceptat să vorbească cu el, în speranța ca vor lămuri lucrurile și o va lăsa în pace.„
După ce am ajuns la el, a încercat să mă dezbrace şi să întreţină raporturi sexuale cu mine, dar m-am împotrivit și a renunţat. Apoi mi-a arătat o sticluţă, în care mi-a zis că e otravă, și mi-a propus să o bem, pentru că mă iubeşte. Mi-a arătat mesajele pe care i le-am scris, m-a îmbrățișat și mi-a propus să mor în braţele lui”, a declarat fata în plângerea de la poliție.
După aceea, ea a început să plângă, iar Șerbuc s-a enervat.
„M-a lovit cu pumnul în faţă, m-a prins de păr, m-a lovit cu capul de un scaun și apoi m-a strâns de gât. Ca să scap, i-am promis că îl iubesc și că nu-l voi părăsi niciodată, iar el m-a lăsat să plec”, a mai spus fata, potrivit Libertatea.
Pe 31 octombrie 2018, Judecătoria Suceava l-a condamnat la 9 luni cu suspendare. Fata ceruse în instanţă ca Șerbuc să-i plătească 44.000 de lei daune morale și 1.000 de lei daune materiale.
Judecătorul i-a admis mai puțin de un sfert: 8.000 de lei – daune morale și 250 de lei – daune materiale. Într-un final, Ilie Marcel Șerbuc s-a înțeles cu victima, care a retras ulterior plângerea, iar procesul s-a încheiat pe cale amiabilă.
Astfel, Șerbuc a scăpat atunci de închisoare, iar acum este dat în urmărire pentru crimă.
Apar noi detalii în cazul fetiței moarte în lada patului! Principalul suspect cercetat şi condamnat şi în trecut
Trending

06 febActual
Înalta Curte avertizează Guvernul asupra independenței justiției după scrisoarea transmisă Curții Constituționale

06 febActual
Nervoasa Olguța Vasilescu, replică tăioasă pentru ministrul Apărării. Primărița nu e de acord cu acuzațiile lui Radu Miruță: „Cred că și cu busola în mână s-ar pierde prin Craiova”

06 febExterne
Țara europeană unde au fugit toți giganții auto din Europa. Germania, Franța, SUA sau Japonia au pierdut supremația

06 febActual
Vin geruri și zăpezi în final de februarie 2026. Prognoza meteorologică nu este cea mai optimistă

06 febActual
Păcăleala lui Ilie Bolojan pentru 2027. Impozitele se vor mări și anul viitor, în ciuda promisiunilor guvernanților

06 febActual
Falimentul bate la ușile Capitalei. Ciprian Ciucu nu mai știe ce să facă pentru a salva orașul de la un colaps financiar

06 febActual
Brandul de haine ieftine invadează Capitala. Unde se deschide primul magazin în care bucureștenii se vor putea bucura de prețuri mici

06 febSocial
Ministrul Muncii anunță noi forme de sprijin pentru pensionari. Vor putea primi până la 1.000 de lei

06 febActual
Se strânge lațul în jurul lui Robert Negoiță. Plasat sub control judiciar, edilul nu mai poate nici să-și continue activitatea în fruntea Primăriei Sectorului 3

06 febActual
Sistemul e-SIGUR schimbă regulile pe șosele, iar șoferii vor deveni clienți constanți ai amenzilor
Articole Similare

06 febActual
Chiriile din București ating noi maxime în 2026. Sectorul 1 rămâne cel mai scump din Capitală

06 febActual
Gheorghe Dincă a încercat să iasă din închisoare, iar acum are de plată către stat. Este condamnat pentru ororile comise

06 febActual
Vlad Pascu fura aur din casa părintească pentru a-și cumpăra substanțe interzise. Șoferul care a produs accidentul de la 2 Mai a cheltuit peste un miliard de lei pe viciu

06 febActual
Primăria Capitalei bagă în reparații 76 de artere. 585 de probleme au fost identificate de muncitori

06 febActual



