Atenție! Lagăr de exterminare chiar lângă București?! Dezvăluiri uimitoare

Autor: Anca ANDREI, Redactor șef

Publicat: 27-04-2017 20:42

Actualizat: 27-04-2017 23:13

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Imagini de-a dreptul cutremurătoare l-au făcut celebru pe un primar din România, care într-un timp record a devenit viral. Însă viral în sens negativ, pentru că el era acuzat de cruzimi infiorătoare care aruncă România în epoca primitivă.


Este vorba despre liberalul Gheorghe Pistol, aflat la al doilea mandat de primar al localității Buftea. Cititorii bugetul.ro ne-au semnalat că în acest oraș a fost ridicat peste noapte un adăpost de câini care poate fi asemănat cu un adevărat lagăr de exterminare. Câinii erau udați în mijlocul iernii cu furtunul cu apă rece pentru ca apoi să-i răpună gerul în mijlocul adăpostului neacoperit, ni s-a povestit. Sunt înfometați și scheletici, s-a adăugat. Ce multe lucruri am descoperit, veți fi foarte suprinși citind reportajul de mai jos.


Cum jurnaliștii
bugetul.ro sunt mari iubitori de animale, dar și de justiție în general, am mers la fața locului pentru a face verificările necesare. L-am sunat mai întâi pe domnul Primar. Mai întâi, însă ne-am luat măsuri de precauție, căci eram pe cale să ne conversăm cu un monstru cu chip de om.


Dar supriză, domnul Pistol a fost foarte deschis și binevoitor și ne-a invitat să venim în Buftea, să vizităm adăpostul și orașul când avem noi chef. Dezarmați de-a dreptul de răspunsul lejer și tonul prietenos, am lăsat să mai treacă timpul și iată ca joi, 27 aprilie am poposit la Buftea pentru a ne lămuri cam ce face domnul Primar cu banii contribuabililor și cât de tare chinuie bietele suflete părăsite de noroc.

Pentru început, am găsit un oraș liniștit, dar primitor, cu oameni calmi și zâmbitori. O Biserică proaspăt construită și un spital pe care abia așteptăm să-l vizităm, mai ales că domnul primar ne-a povestit că sunt condiții foarte bune. Și cum în multe spitale e mai rău ca mult mediatizatele închisori, vrem să ne convingem cu ochii noștri.

Aici sunt banii dumneavoastră


Un fel de club gratuit cu 16 discipline sportive pentru copii, campionat internațional de scrimă și Duathlon Buftea au fost câteva informații care ne-au parvenit în treacăt. Însă promovarea sportului și organizarea de evenimente de acest tip merită de fiecare dată menționate.

Un program de calificare și recalificare pentru locuitorii din Buftea din fonduri europene, pentru a putea fi angajați pe anumite discipline reprezintă iarăși o bilă albă pentru domnul primar Pistol.

Dar noi am venit să vedem cum stă treaba cu adăpostul - lagăr, așa că pe această problemă ne-am focusat. Am aflat astfel că Primăria organizează campanii de sterilizare GRATUITĂ a câinilor și pisicilor și că pe 19-20 aprilie, aproximativ 60 de animăluțe de companie ale buftenilor au fost sterilizate. O inițiativă demnă de lăudat. și de luat exemplu și ce colegii din întreaga țară. "Este doar începutul! Vom mai face", ne-a spus domnul primar.

În căutarea lagărului pierdut...


În biroul lui Gheorghe Pistol sunt multe icoane. Ne-a spus că este singurul primar din țară care nu eutanasiază câini. Și îl credem, pentru că părea sincer și s-a uitat în Sus. Ne-a explicat și că face eforturi de monitorizare pentru a-i surprinde pe care care-și abandonează animalele pe domeniul public. "Dacă bagi 2-3 la închisoare, apoi nu mai fac. Nu este normal așa ceva", a spus el.

Desigur că nu este. Suntem unici în lumea aparent civilizată care facem asta. Așa că sperăm ca domnul Primar să-i prindă pe infractorii care încalcă legea cu bună știință.

Cu acestea fiind spuse am plecat spre lagăr. Ne-a însoțit un domn simpatic de la Primărie, care ne-a povestit cu multă bucurie în glas despre cățelușii pe care îi avea el acasă.

Și am ajuns, dar nu reușeam să identific lagărul. Ne-a întâmpinat o cățelușă. "Sare gardul mereu, o prindem, iar sare gardul, așa că i-am lăsat cotețul aici afară și vine singură", ne-a povestit Daniel Mirea, șef Serviciu, adică cel care manageriază singurul adăpost public din județul Ilfov.

Peste 200 de căței, mari la mari și mici la mici. Unii mai grași, alții mai slabi, niciunul scheletic. Unii dădeau din codițe, alții erau de-a dreptul depresivi. Captivitatea nu le place. Aveau cotețe moderne și nu erau mai mult de 2-3 în cuști. Mâncare și apă suficientă. Le lipsea doar iubirea unui stăpân pe care să-l apere și să-l bucure.

Vezi și Cum a fost conceput Macron în „laborator”, principalul favorit la președinția Franței

Există și un țarc unde iubitorii de animale pot merge să se joace cu cățelușii să le dea mâncare. Un loc perfect pentru ca cei mici să învețe ce înseamnă iubirea de animale, care vindecă multe probleme de suflet.

Domnul Primar Pistol le pune la dispoziție mașini celor care vor să meargă în vizită la sufletele pline de iubire, din captivitate.

 

 

"Pe ăsta îl iau acasă"


Un puiuț negru lătra nervos la noi. Era în libertate și-și apăra viitorul stăpân. "Pe ăsta îl iau acasă", ne-a spus domnul Mirea. Și se pare că micuțul deja a trecut la treabă pentru că își apăra stăpânul cu conștiinciozitate pe cât era de pui.

"Ieri au fost adoptați doi, iar de la începutul anului și până acum 75. De când am deschis adăpostul, cu mult peste 100. Sperăm să fie adoptați cât mai mulți. De eutanasiat, nu-i eutanasiam. Avem și veterinar, dar doar pentru a-i trata și a constata decesul celor pentru care nu se mai poate face nimic", ne-a povestit Daniel Mirea.

Ancheta noastră nu a găsit nici urmă de monstruozitate, nici în oamenii care au grijă de acest adăpost, nici în Primar și nici printre căței care, culmea, erau prietenoși chiar și unii cu alții.

Unii se urcau pe cotețe și dădeau voios din codițe. I-am fi luat pe toți acasă, dar fiecare dintre noi are deja animale de companie. Eu am 6 câini și iubesc animalele. Dacă aș fi constatat vreo urmă de lagăr sau de injustiție, aș fi relatat-o fără ezitare.

Bugetul.ro consideră că Gheorghe Pistol este un primar exemplu la acest capitol și încurajează Primăriile să învețe de la el.

 

Sterilizați animalele, nu le ucideți! Nu cumpărați! Adoptați! La Buftea vă așteaptă peste 200 de suflete frumoase, care abia așteaptă să vă facă viața mai frumoasă!

O poveste adevărată


Nu ucideți căci toate se întorc înapoi, mai devreme sau mai târziu. Un primar căruia nu-i voi da numele acum a ucid cu Furadan foarte mulți câini și i-a lăsat să se târască prin oraș. Imagini de coșmar aveau loc sub ochii trecătorilor. La câteva luni, primarul miliardar a făcut cancer. Nimeni nu l-a mai putut salva. A străbătut Europa, dar nu i-au găsit leac. A murit. Acum pe mormântul lui, regulat cățelușele gestante dau naștere la pui. Este o ciudățenie, de ce din tot cimitorul merg acolo. Poate este doar dreptatea divină.

Urmașul lui a promis că va remedia lucrurile, dar calcă pe urmele lui. Mai multe detalii despre acest subiect, într-o altă investigație.

"Când fac bine mă simt bine, când fac rău, mă simt rău! Și asta este religia mea!" - spunea Abraham Lincoln.

Fiți buni! Fiți oameni!



Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri