Vești importante pentru toți șoferii. Potrivit unei decizii a Înaltei Curți de Casație și Justiție (ICCJ), șoferii pot scăpa de închisoare doar în anumite condiții.
În Codul Penal, plecarea, fără acordul poliției, de la locul accidentului a șoferului care l-a provocat se pedepsește cu cel puțin doi și cu cel mult șapte ani în închisoare, în funcție de gravitatea actului comis. Cu o singură excepție.
„[ICCJ] stabilește că rănirea uneia sau mai multor persoane (...), ca situație premisă a infracțiunii de părăsire a locului accidentului (...), nu are în vedere și autorănirea, când singura persoană rănită este însuși conducătorul singurului autovehicul implicat în accident”, scrie în decizia judecătorilor, publicată deja în Monitorul Oficial.
Așadar, dacă un șofer provoacă un accident al cărui unic „actor” și accidentat este chiar el, autoritățile nu-l pot pedepsi penal pentru că părăsește fără acord locul accidentului. Judecătorii au motivat că legea penală intervine, în esență, atunci când un act de violență implică mai mult de o persoană. Autorănirea este relevantă, în sensul legii penale, numai în situații excepționale, cum ar fi înșelăciunea privind asigurările sau sustragerea de la serviciul militar.
Practic, de-acum avem o nouă situație în care pedeapsa cu închisoarea nu se aplică părăsirii locului accidentului de către șoferi. Codul penal prevede și alte situații în care părăsirea locului accidentului nu este considerată infracțiune. Și anume dacă accidentula produs doar pagube materiale, dacă șoferul, în lipsa altor mijloace de deplasare, transportă el însuși răniții la cea mai apropiată unitate sanitară și se întoarce imediat la locul accidentului sau dacă victima părăsește locul faptei, iar șoferul anunță imediat accidentul la cea mai apropiată unitate de poliție.
Vezi și:Vești uriașe! O nouă categorie de angajați va avea parte de un beneficiu important
A ieșit la iveală! Unde lucrează soția lui Dan Barna și ce salariu are


















