Comisia juridică şi Comisia pentru transporturi ale Camerei Deputaţilor au dat raport favorabil proiectului de lege pentru modificarea articolului 109 din Codul Rutier.
Acesta prevede, printre altele, că prezenţa maşinilor de poliţie cu radar trebuie presemnalizată prin panouri, cu 500-1.000 de metri înainte.
Potrivit modificărilor adoptate de cele două comisii, „maşinile de poliţie cu radar sau poliţistul cu radar de tip pistol trebuie presemnalizaţi cu un panou afişat cu 500-1.000 de metri înainte pe sensul de mers”.
De asemenea, panoul care atenţionează existenţa unui radar se montează de către administratorul drumului, la solicitarea poliţistului.
Pe lângă faptul că maşinile de poliţie trebuie să fie inscripţionate cu însemnele Poliţiei Române, acestea trebuie să fie poziţionate vizibil.
Comisiile au mai decis că dispozitivele radar de tip pistol nu pot fi folosite la mai mult de zece metri de maşina de poliţie.
Guvernul a anunţat că nu susţine această iniţiativă, scrie capital.ro.
Proiectul lege a fost iniţiat de către deputatul PNL Florin Roman, iar cu propuneri de modificări au contribuit şi parlamentari ai PSD şi UDMR.
"Iar o să sară deontologii de doi metri. Raport final pe proiectul de lege privind interzicerea radarelor ilegale. Nu a radarelor legale. Acestea trebuie semnalizate aşa cum se întâmplă în toată lumea civilizată şi unde implementarea legilor similare a dus la scăderea numărului de victime din accidente rutiere. Avem mulţi decedaţi pe şosele în primul rând că avem drumuri proaste. Apoi neatenţia la volan şi consumul de alcool. Ceea ce este în prezent nu e în regulă. Prevenţia trebuie să devină prioritară! Acolo unde sunt machete cu maşini de poliţie, numărul accidentelor soldate cu victime scade. În paralel au crescut amenzile pentru cei care nu respectă regulile în trafic!", a anunţat Florin Roman, pe pagina sa de Facebook.
Vezi și
Atenție! Se dau amenzi uriașe pentru cei ce încalcă aceste obligații
Lovitură pentru acești români! Vor plăti o taxă mult mai mare
S-a aflat! Cât de bogați sunt primarii din București
Atenție, șoferi! Se va modifica un articol din Codul Rutier
Trending

21 febSocial
Harta României va cunoaște schimbări importante după ultimele declarații făcute la nivel înalt

09:12Actual
Moșia lui Călin Popescu Tăriceanu de pe malul lacului. Fostul premier își duce traiul într-un adevărat paradis

21 febActual
Sunetele misterioase din adâncul Mării Negre și ce au descoperit cercetătorii în zonele fără oxigen

21 febActual
Telefonul îți este ascultat legal, dar poți, doar din setări, să oprești colectarea de date

21 febActual
Traian Băsescu se reîntoarce la Primăria Capitalei dacă acceptă oferta lui Ciprian Ciucu

21 febPolitica
Nicolae Ceaușescu ar obține 41% la alegerile prezidențiale, peste toți președinții de după 1989

08:27Actual
Milionarul discret care cumpără un hotel întreg pe litoral. Fostul arbitru din Divizia A este milionar în euro

21 febPolitica
Călin Popescu Tăriceanu a dat de pământ cu Nicușor Dan după discursul de la Consiliul pentru Pace

12:25Externe
Rușii au dat un răspuns pe măsură, după lovitura aplicată de către ucraineni. Explozii în capitala Kiev

21 febExterne



