Jurnalistul Radu Tudor a vorbit, vineri seară, la Antena 3 despre faptul că România primește un avertisment din partea UNESCO, organizația ce face parte din structura ONU.
Aceștia vor veni în România pentru a evalua modul în care ţara noastră respectă regulile de administrare a unuia dintre obiectivele sale înscrise în Lista Patrimoniului Mondial, „Pădurile seculare şi virgine de fag din Carpaţi şi alte regiuni ale Europei”.
Potrivit unui comunicat remis News.ro, situaţia din România a fost dezbătută în cadrul celei de a 43-a sesiuni a Comitetului patrimoniului mondial UNESCO, la care participă o delegaţie parlamentară condusă de Ionel Palăr, preşedintele Comisiei permanente comune a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru relaţia cu UNESCO, din care fac parte deputaţii Lucian Simion şi Sorin Lazăr şi senatorul Alexandru Pereş.
Situl „Pădurile seculare şi virgine de fag din Carpaţi şi alte regiuni ale Europei” cuprinde păduri situate în 11 ţări europene, printre care şi România, care are înscrise opt rezervaţii naturale şi codri seculari.
În noiembrie 2018, în urma unei sesizări, Centrul Patrimoniului Mondial UNESCO a cerut lămuriri autorităţilor române privind operaţiunile de exploatare forestieră în pădurile din zonele tampon ale componentelor româneşti ale sitului.
În ciuda asigurărilor date de autorităţile de la Bucureşti, potrivit cărora exploatările forestiere nu au afectat valoarea universală a pădurilor seculare de fag, oficialii UNESCO au solicitat lămuriri suplimentare şi s-au arătat îngrijoraţi că tăierile de arbori ar putea avea un impact negativ asupra sitului.
„În discuţie se află, în principal, zonele tampon din parcurile naţionale Domogled-Valea Cernei şi Cheile Nerei-Beusnita, unde s-a înregistrat activitate de exploatare forestieră şi există temerea că acestea au fost foarte aproape sau chiar adiacente de graniţele zonelor componente ale sitului UNESCO. Reprezentanţii organismului internaţional nu au siguranţa că tăierile de arbori nu afectează negativ procesele naturale şi, în consecinţă, valoarea universală a sitului. Personal, sper că nu am fost atât de lipsiţi de responsabilitate, încât să periclităm apartenenţa noastră la acest important obiectiv de patrimoniu UNESCO, pentru o activitate economică pasageră”, a transmis deputatul Ionel Palăr, preşedintele Comisiei pentru relaţia cu UNESCO.
România va fi vizitată de o misiune comună a Centrului pentru Patrimoniu Mondial şi IUCN, pentru a fi monitorizată privind regimul de gestionare a zonelor tampon şi pentru a se evalua impactul activităţilor de exploatare forestieră care au avut loc.
Vezi și
Atenție! Guvernul ar putea introduce impozitul progresiv – Cine sunt românii vizați
EXCLUSIV Ultimă oră! Avem informații de la avocatul lui Liviu Dragnea
Ion Cristoiu o spulberă pe Viorica Dăncilă: ‘Continuă prostia de pe vremea lui Dragnea’
Atenție! UNESCO demarează o anchetă
Trending

25 febPolitica
Osanale pentru Bolojan de la Andrei Caramitru: Guvernul e stabil, Bolo e stabil, nu vom avea haos

09:44Actual
Fiica lui Theodor Stolojan trăiește pe picior mare. A locuit în America, dar acum a revenit în România pentru a conduce o afacere mare

15:51Actual
Nevestele lui Florentin Pandele. Primarul din Voluntari a avut mare succes în rândul femeilor până să se devină soțul Gabrielei Firea

17:46Politica
George Simion anunță că AUR intră la Guvernare și deja și-a ales ministerul pe care vrea să îl conducă

25 febSocial
Ilie Bolojan, urmărit penal? Scenariul horror pentru premier la care visează sindicaliștii din România

25 febSocial
Când intră pensiile în luna martie. Vești grozave pentru milioane de seniori români, banii ajung înainte de termenul firesc

08:30Actual
Cutremur în România în dimineața zilei de joi. A depășit magnitudinea de 3 grade pe scara Richter

23 minute în urmăPolitica
Grindeanu aruncă România în aer cu o dezvăluire cutremurătoare. Cum ar fi dispărut 400 de milioane de euro dintr-o semnătură pe un șervețel

25 febExterne
Vladimir Putin își ascunde super-armele într-un loc ciudat. Specialistul care atrage atenția asupra pericolului

08:53Actual



