Au apărut parcările viitorului în București. Sectorul lui Daniel Băluță bifează o nouă premieră importantă la nivelul Capitalei

Autor: Dragos Stefanescu

Publicat: 31-03-2025 12:16

Actualizat: 31-03-2025 12:22

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook

Luni, 31 martie 2025, primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a anunțat prin intermediul rețelelor de socializare o premieră absolută pentru orașul București. Este vorba despre inaugurarea primei parcări publice dotate cu panouri fotovoltaice. Energia rezultată va acoperi costurile curentului electric aferent spațiilor comune ale blocului din proximitatea parcării, dar și pe cele ale iluminatului acesteia.

Locurile de parcare publice sunt extrem de prețioase în București, astfel că amenajarea acestor spații este un obiectiv important pentru autorități. Unele sectoare ale Capitalei fac însă progrese notabile în acest sens.

Parcările cu panouri fotovoltaice, noua găselniță a primarului Daniel Băluță

Prin intermediul unei postări pe Facebook, primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a anunțat luni că prima parcare publică dotată cu panouri fotovoltaice din București a fost dată în folosință pe strada Pridvorului. Potrivit edilului, energia rezultată de la panourile noii parcări va acoperi costurile curentului electric aferent spațiilor comune ale blocului aflat în apropiere, dar și pe cele ale iluminatului parcării.

„Avem deja prima parcare publică dotată cu panouri fotovoltaice!

Energia rezultată acoperă atât costurile curentului electric aferent spațiilor comune ale blocului din apropiere, de pe strada Pridvorului, cât și pe cele ale iluminatului parcării!”, a scris Daniel Băluță pe pagina sa de Facebook.

(NU RATA: Parcările suspendate de bloc, noua modă în România. Orașul care se poate mândri cu un cartier care a apelat la noile locuri dedicate autoturismelor)

Vrea să candideze la Primăria Capitalei

Sâmbătă, 29 martie 2025, primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a fost invitat în cadrul unei emisiuni TV. Cu acest prilej, edilul a fost întrebat dacă ia în calcul să candideze la Primăria Capitalei în 2028. Fără ezitări, Băluţă a subliniat că a demonstrat prin fapte concrete că este un primar care s-a preocupat mereu de nevoile comunității pe care o reprezintă şi nu numai. În concluzie, edilul a admis că ia foarte în serios intrarea în cursa pentru Primăria Capitalei la alegerile din 2028.

„Am reuşit să schimb fundamental modul în care astăzi este organizat Sectorul 4 şi în care arată Sectorul 4. Şi am convingerea că aş putea fi un primar mult mai bun decât domnul Nicuşor Dan. Şi da, mi-ar face plăcere ca prin votul popular să îl pot trimite acasă. Pentru că eu consider că îi sunt de ajutor. Dânsul, fiind obişnuit să nu facă nimic, este mai bine să se ducă acasă să se odihnească.

Eu trebuie să candidez şi am convingerea că pot fi, prin rezultatele pe care le obţinem, un primar mai bun decât Nicuşor Dan”, a declarat primarul Sectorului 4, în emisiunea „Insider politic”, difuzată la Prima TV.

(CITEȘTE ȘI: Locurile de veci devin un lux într-un oraș al României. Oamenii sunt revoltați de sumele uriașe cerute la licitațiile organizate de autoritățile locale)

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri