Traian Băsescu trece la atac după eșecul României la ONU:Nu am avut votul statelor membre UE şi NATO datorită accentelor antieuropene şi antioccidentale din discursurile lui Dragnea, Tăriceanu, Dăncilă

Autor: Alexandra Iana, redactor

Publicat: 07-06-2019 23:00

Actualizat: 07-06-2019 22:06

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Fostul președinte Traian Băsescu a ieșit la atac după ce România  a ratat locul la vârful ONU. Traian Băsescu este de părere că s-a ajuns în acest punct deoarece a  pierdut susținerea țărilor arabe din cauza aventurii în care s-a lansat cu mutarea ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim.


„România, un eşec de mari proporţii la ONU ! Estonia are o populaţie de 1,3 milioane locuitori. România are o populaţie de 22 milioane locuitori.


Azi la ONU, România şi Estonia au fost în competiţie, în Adunarea Generală, pentru obţinerea unui loc pentru o perioadă de doi ani în Consiliul de Securitate al ONU. Rezultatul? Catastrofal ! România 57 voturi. Estonia 138 voturi.



România a primit factura unei politici externe abulice, fără orizont, fără consistenţă, fără inteligenţă şi mai ales, fără respect pentru interesul naţional. O politică externă care ar fi mai puţin distructivă pentru România şi dacă ar fi fost condusă de nişte TRĂDĂTORI DE ŢARĂ.

Am pierdut votul ţărilor arabe urmare a aventurii cu mutarea ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim ;

Nu am avut votul statelor membre UE şi NATO datorită accentelor antieuropene şi antioccidentale din discursurile lui Dragnea, Tăriceanu, Dăncilă ;

Nu am avut votul aliaţilor tradiţionali datorită incompetenţei şi a inactivităţii lui Meleşcanu.

Votul de astăzi de la ONU este măsura exactă a respectului de care se mai bucură România pe plan internaţional.

Şi totuşi...Preşedintele României este titularul politicii externe. Doar demisia sau azvârlirea lui Meleşcanu din guvern nu este suficientă. Ceva este rău şi antinaţional în politica noastră externă”, a scris Băsescu pe Facebook.


 

 

Vezi și: Vești bune pentru această categorie de angajați! Ar putea scăpa de plata CAS și CASS

Adevărul a ieșit la ivală! Cât încasa, de fapt, Andreea Marin la TVR-Suma este colosală

Vești proaste! Se majorează amenzile – Ce norme nu trebuie încalcate

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri