Jurnaliștii de la Gândul au obținut de la Primăria Orașului Predeal informații cu privire la teren. Subiectul nu este nou, a tot apărut din anul 2017, dar iată că acum ies noi detalii la iveală. Momentan nu a venit și reacția președintelui.

Terenul misterios al lui Nicușor Dan
Primăria a transmis sursei citate că „Domnul Dan Nicușor Daniel deține pe raza UAT Predeal un teren pășune în suprafață de 7.361 mp situat în extravilan.” Vestea vine în condițiile în care pe 13 iunie 2025, în declarația de avere, a menționat un teren intravilan, de 7.460 mp.
Se poate trage concluzia că nu doar categoria în care este încadrat terenul a fost comunicată eronat, dar și suprafața acestuia prezintă o diferență de peste 100 mp.
Președintele României, executat pentru că nu și-a plătit impozitul
Tot primăria este cea care a transmis că a demarat procedura de executare silită pentru restanțele legate de acest teren. Datoria totală se ridică la 280 lei, sumă care include impozitul restant de teren și cheltuielile de executare silită.
Amintim că în 2017, Nicușor Dan declara că a plătit pe acest lot aproximativ 180.000 de euro, sumă pentru care a contractat un credit bancar de 100.000 de euro.
Istoricul președintelui
Nicușor Dan este un activist civic și matematician român, inițiator și fost președinte al partidului Uniunea Salvați România (USR), candidat pentru funcția de primar general al Bucureștiului la alegerile din iunie 2012 și alegerile locale din 2016, consilier general al municipiului București în 2016 și, din decembrie 2016, deputat de București. În 2020, Nicușor Dan și-a anunțat candidatura ca politician independent pentru postul de Primar al Municipiului București având atunci susținerea Alianței USR-PLUS și a Partidului Național Liberal (PNL). La alegerile locale din 2020 a fost ales în funcția de primar general al capitalei cu 42,8% din voturi, devansând primarul în funcție, Gabriela Firea de la Partidul Social Democrat (PSD).
În cadrul alegerilor locale din 2024, Nicușor Dan a candidat pentru un al doilea mandat de primar în calitate de politician independent cu susținere din partea Alianței Dreapta Unită (ADU), formată din Uniunea Salvați România (USR), Partidul Mișcarea Populară (PMP), respectiv Forța Dreptei (FD), dar și cu susținerea adițională a partidului Reînnoim Proiectul European al României (REPER), desprins anterior din USR în 2022. A câștigat alegerile, dar în anul 2025 a intrat în cursa pentru Cotroceni, tot cu susținerea USR și de atunci este președinte.














