Unul dintre actorii cheie pe piața bancară autohtonă din ultimele două decenii iese oficial din. Banca va fi preluată, începând din 15 august, de UniCredit Bank SA. Tranzacția include serviciile de investiții financiare privind tranzacționarea pe piața de capital oferite în prezent de banca ce fuzionează cu UniCredit.
Măsura face parte din procesul de fuziune dintre cele două instituții bancare, astfel Alpha Bank România devenind parte a Grupului UniCredit încă din 4 noiembrie 2024.
UniCredit Bank preia serviciile de investiții ale Alpha Bank
Conform anunțului oficial, UniCredit Bank va continua să distribuie titlurile de stat în cadrul programului Fidelis, în rețeaua sa de unități, ca urmare a preluării acestor servicii.
Pe de altă parte, din 18 august 2025, aplicația AlphaTrade va fi redenumită UCBrokerage, putând fi accesată direct de pe site-ul UniCredit Bank.
Procesul de migrare a portofoliului de clienți, produse și servicii de la Alpha Bank România la UniCredit Bank se va derula în perioada 15 – 17 august 2025. În perioada menționată, accesul la anumite produse sau funcționalități ar putea fi limitat temporar. Din acest motiv, clienților li se recomandă să efectueze din timp operațiunile urgente.

Condițiile comerciale aplicabile rămân neschimbate
Începând cu 18 august 2025, vor deveni disponibile conturile de investiții și instrumentele financiare deținute de clienți. Condițiile comerciale aplicabile rămân neschimbate.
„Depunem toate eforturile pentru a asigura în cel mai scurt timp posibil disponibilitatea serviciilor de investiții financiare privind tranzacționarea pe piața de capital, preluate de UniCredit Bank de la Alpha Bank România.
Procesul de transfer poate limita accesul la anumite produse sau funcționalități, în anumite intervale, în perioada 15 – 17 august 2025, tocmai de aceea recomandăm clienților să se asigure că operațiunile urgente sunt efectuate în timp util pentru a evita eventualele inconveniențe din perioada migrării. Îi asigurăm pe toți clienții că depunem eforturi pentru ca impactul transferului să fie minim”, a declarat Aurelian Mihăilescu, Director Piețe Financiare și Trezorerie la UniCredit Bank.
IBAN-urile conturilor de investiții vor mai putea fi folosite până la 14 august
În ceea ce privește un alt instrument cheie din portofoliul Alpha Bank România, IBAN-urile asociate conturilor de investiții, acestea vor putea fi folosite pentru alimentări și retrageri doar până la 14 august 2025. Începând cu 18 august 2025, clienții vor primi noile coduri IBAN necesare, având acces la un convertor IBAN care să le faciliteze tranziția.


















