Bănuțul auriu românesc, noua țintă a colecționarilor. Moneda a fost prezentată recent de BNR, detaliul ce o face specială

Autor: Ioana Bucur

Publicat: 28-12-2024 10:04

Article thumbnail

Sursă foto: Pixabay

Pe ultima sută de metri a anului 2024, colecționarii de la noi din țară au pornit la „vânătoare”. În ultimul an, platformele online au devenit gazdele unui număr impresionant de oferte de vânzare și cumpărare a bancnotelor și monedelor vechi sau nu. Acum, noua țintă este bănuțul auriu românesc, moneda descrisă recent chiar de BNR.

Chiar dacă am început numărătoarea inversă până la finalul lui 2024, anul nu se încheie fără o surpriză pentru pasionații de numismatică. Se pare că prima parte a anului 2025 va fi dedicată căutării unui bănuț special, ce merită un loc în colecțiile românilor.

Te-ar putea interesa și: Moneda românească de 25 de ani care te face mai bogat cu mii de lei. A ajuns să se vândă mai scump decât un iPhone de ultimă generație

Moneda descrisă de BNR, noua pasiune pentru care colecționarii scot mii de lei din buzunar

Reprezentanții Băncii Naționale a României au anunțat că pe 30 decembrie 2024 se va lansa în circuit o monedă din aur. Detaliul ce o face specială nu este doar metalul prețios din care este realizată, ci motivul lansării: marcarea a 400 de ani de la nașterea Mitropolitului Dosoftei.

„Aversul monedei prezintă Mănăstirea Probota unde s-a călugărit Mitropolitul Dosoftei, inscripția „ROMANIA” în arc de cerc, valoarea nominală „100 LEI”, stema României și anul de emisiune „2024”.

Reversul monedei redă portretul Sfântului Ierarh, Mitropolitul Dosoftei și inscripția „400 DE ANI DE LA NASTEREA MITROPOLITULUI DOSOFTEI”.

Monedele din aur sunt ambalate în capsule de metacrilat transparent și sunt însoţite de broșuri de prezentare și certificate de autenticitate, redactate în limbile română, engleză şi franceză. Pe certificatele de autenticitate se găsesc semnăturile guvernatorului BNR şi casierului central”, se precizează pe site-ul BNR.

Te-ar putea interesa și: Moneda din 1991 care îti asigură sărbători de iarnă îmbelşugate! Se vinde chiar şi cu 18.000 de lei. Detaliul care o face să fie scumpă

monedaCei de la BNR au transmis că tirajul maxim pentru moneda din aur va fi de 1.000 de piese. Prețul bănuțului nu este pentru orice buget, fiind stabilit la 4.200,00 lei, exclusiv TVA.

„Monedele din aur cu tema 400 de ani de la nașterea Mitropolitului Dosoftei au putere circulatorie pe teritoriul României.

Lansarea în circuitul numismatic a acestor monede se realizează prin sucursalele regionale Bucureşti, Cluj, Constanța, Dolj, Iaşi şi Timiş ale Băncii Naţionale a României.

Informații cu privire la achiziția monedelor se regăsesc pe site-ul Băncii Naționale a României, secțiunea Numismatică”, a transmis instituția.

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri