Bârlogul lui Călin Georgescu, omul care a răsturnat toate calculele analiștilor la alegerile prezidențiale din România. Cum au votat oamenii din comuna unde locuiește independentul-surpriză

Autor: Andreea Vlad

Publicat: 06-12-2024 08:15

Actualizat: 06-12-2024 08:19

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook

Marea surpriză a scrutinului prezidențial din 2024 este, fără îndoială, candidatul independent Călin Georgescu. Aproape un necunoscut în spațiul public, acesta a reușit să polarizeze românii cum nu s-a mai întâmplat din 2000, de la memorabila finală dintre Ion Iliescu și Corneliu Vadim Tudor. Însă, cine este, de fapt, Călin Georgescu? Încearcă să răspundă un reportaj realizat în comuna unde controversatul aspirant la funcția supremă în stat a obținut cele mai multe voturi din țară.

Comuna Grădiștea de lângă Capitală se află la aproximativ 30 de kilometri distanță de aceasta. Ar fi rămas în anonimat dacă de numele ei nu s-ar lega faptul că aici s-a înregistrat cel mai mare procent de votanți ai independentului care a produs un seism în turul 1. Mai mult, este comuna cea mai apropiată de Izvorani, localitatea unde locuiește temporar Călin Georgescu.

Peste 31% dintre votanții din comună l-au preferat pe CG11

Așadar, peste 31% dintre votanți din Grădiștea l-au votat pe Călin Georgescu. Un reportaj semnat Buletindebucuresti a încercat să lămurească motivele oamenilor care nu au ezitat să pună ștampila pe candidatul care se prezintă ca fiind unul anti-sistem.

Un localnic, de aproximativ 40 de ani și cu aparat auditiv, le-a mărturisit reporterilor că l-a votat pe „Cătălin Georgescu”. „Tre să-i mai schimbăm și noi pe toți hoții ăștia care fură întruna de ani de zile. Ce să facem”, spune grăbit bărbatul.

Tinerii l-au votat în masă pe Călin Georgescu, îndemnați de antrenorul de fotbal

În fața școlii, unde s-a votat la primul tur, Marian Bâlea (73 ani) recunoaște că nu își explică de ce a prins așa bine candidatul printre concetățenii săi. Bătrânul susține că nu a votat în turul întâi. Însă, crede Marian, tinerii mai mult ca sigur l-au votat pe Georgescu. Omul a auzit că aceștia ar fi fost încurajat de antrenorul echipei de fotbal a comunei să îl voteze.

Gradistea

Funcționara de la poștă, aflată într-o clădire dărăpănată, recunoaște că a fost îndemnată de un fin să-l voteze pe independent. Însă dirigintele oficiului Poșta Română din localitate are mai multe informații interesante. De mai bine de 20 de ani este și consilier local, la alegerile din iunie fiind reales pe listele PNL.

„Arată cum v-a păcălit Georgescu de l-ați votat”

Recunoaște că a auzit despre tinerii din comună că s-ar fi informat de pe TikTok. Ceea ce a dus la un vot masiv al generației de mâine din Grădiștea în favoarea lui Călin Georgescu.

„Nu prea am auzit vorbindu-se de el. După alegeri a venit cineva la mine și mi-a zis: Arată cum v-a păcălit Georgescu de l-ați votat. M-a mirat și pe mine tineretul ăsta. Eu l-am urmărit din 2011, când voia Băsescu să-l pună prim-ministru. Mi-a plăcut atunci, nu zic că nu mi-a plăcut, dar ăștia tinerii ce dracu politică să știe. Tinerii ăștia, că și noi, când am fost ca ei, l-am ales pe Iliescu, spune Nae Voicu. Acesta mărturisește că nu îl încântă candidații care au prins finala. Totuși, Georgescu „e mai cultivat decât Lasconi”, admite Nae Voicu. „La turul 2 nu mai merg, dacă mă supăr”, răbufnește acesta.

CITEȘTE ȘI: Vila-cazarmă a lui Călin Georgescu are un element de identificare neobișnuit. Ce a arborat candidatul independent la președinția României în propria curte

Primarul PNL crede că independentul e periculos, dar îl duce capul

Primarul comunei Grădiștea, liberalul Toma Mihail, recunoaște că a primit ordin de la centru pentru susținere necondiționată în favoarea Elenei Lasconi în turul 2. Despre controversatul suveranist crede că e un personaj periculos, însă îl duce capul. Își explică ascensiunea lui printre concetățeni prin faptul că oamenii s-au săturat de actuala clasă politică. „Dacă mă întrebați pe mine e un om foarte, foarte periculos, dar nu ai putea fi periculos dacă nu te duce capul”, conchide edilul liberal.

gradistea2

Acesta are și prieteni primari din PSD, care i-au spus că Marcel Ciolacu ar fi pierdut în Grădiștea din vina lui. Astfel, primarii social-democrați ar fi primit ordin de la centru să transfere voturi din secție în favoarea lui George Simion, care intra cu șansa a doua într-o finală cu actualul premier.

„PSD-ul a pierdut pe mâna lor. Ce s-a discutat s-a întâmplat. Eu am colegi, prieteni primari PSD, cărora li s-a impus. De fapt, nu li s-a impus, au discutat în ședință și au stabilit să dea 10-20 de voturi pe secția de votare lui Simion. Sunt 20.000 de secții de votare, iar 10 voturi pe secție înseamnă 200.000 de voturi. Ciolacu a pierdut pe mâna lui”, a mai explicat primarul PNL din Grădiștea. 

CITEȘTE ȘI: Cât de anti-sistem este Călin Georgescu, de fapt? Unul dintre fiii săi, Cosmin Georgescu, a primit bani de la stat pentru clubul său exclusivist de tenis din Herăstrău

 

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Trending
Articole Similare
Parteneri