Bijuteria din centrul Bucureştiului, redeschisă în 2025. Hotelul Corinthia va avea 30 de camere, un centru spa, dar şi restaurant şi cafenea

Autor: Diana Dumitrache

Publicat: 30-10-2024 14:10

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook

Veşti bune despre bijuteria din centrul Bucureştiului. Este vorba despre noul hotel Corinthia care va fi deschis în 2025 şi care va avea 30 de camere, un centru spa, piscină, restaurant, cafenea.

Cândva definiţia eleganţei, luxului şi parfumului parizian, faimosul Grand Hotel du Boulevard era locul în care cei mai bogaţi bucureşteni dansau fox-trot, fumau trabucuri scumpe şi îşi etalau ţinutele şi bijuteriile de colecţie. Povestea imobilului superb de pe Calea Victoriei începe în 1865, când afaceristul Jacques Herdan cumpăra terenul din centrul Capitalei. Hotărăşte să construiască un hotel luxos, care să aibă apă curentă în toate camerele, electricitate, lifturi şi mobilier sculptat.

Este inaugurat în 1871 cu mare fast, având 82 de camera şi 11 apartamente disponibile pentru bogaţii vremii. Hotel Herdan, aşa cum era numit atunci, devenea rapid loc de întâlnire pentru intelectuali şi afacerişti. Doi ani mai târziu, imobilul este vândut lui Madame Pohr, care îl numeşte Grand Hotel du Boulevard.

Citeşte şi Hotelul de cinci stele care se ridică în centrul Bucureștiului pune capitala României pe harta orașelor în care funcționează brandul de lux

Hotelul Corinthia, bijuteria din centrul Bucureştiului

După mulţi ani în care a fost închis, părăsit, dar şi reamenajat, hotelul considerat bijuteria din centrul Bucureştiului va prinde din nou viaţă. Hotelul Corinthia va fi deschis în prima parte a anului viitor, după cum a anunţat Simon Casson, CEO al Corinthia Group.

bijuteria din centrul bucurestiului 2

„Suntem deschişi la noi extinderi. Nu ne aflăm în discuţii active şi nu avem planuri în acest moment. Dacă partenerul nostru, Niro Investment Group, ne va sugera ceva în Transilvania sau în altă parte care poate prezenta mult interes, din punct de vedere comercial şi că amplasare, vom fi foarte deschişi“, spune pentru Ziarul Financiar Simon Casson, CEO al Corinthia Group.

Noul hotel va avea 30 de camere, un ballroom, un centru spa, un restaurant, o cafenea, dar şi o sală de fitness, imobilul fiind astfel adus la standarde moderne.

bijuteria din centrul bucurestiului 3

Grupul Corinthia mai deţine hoteluri de lux în Praga, Londra, Lisabona, Tripoli, Roma, New York, Bruxelles, Malta şi în Budapesta.

Tentativa de asasinat a Regelui Carol al II-lea în celebrul hotel

Dincolo de luxul care îl caracterizează, hotelul din inima Capitalei a rămas celebru şi pentru tentativa de asasinat a Regelui Carol al II-lea. Se întâmpla în 1934 când patru ofiţeri din Armata Română plănuiau să îl asasineze pe monarh chiar în noaptea de Înviere.

Cazaţi în camera 44 de la etajul al doilea, aceştia voiau să arunce o grenadă asupra alaiului regal chiar când Regele trecea pe sub balconul lor în drum spre slujba care avea să se ţină pe Dealul Mitropoliei. Din fericire, planul a fost aflat, cei patru fiind imediat arestaţi şi împuşcaţi.

Citeşte şi Blestemul hotelului din România care costă mai puțin decât un penthouse din București. Proprietarii încearcă să-l vândă de mai bine de 15 ani

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri