Amenajat la începutul anilor ’60 pentru aprovizionarea cu apă a municipiului Hunedoara și a combinatului siderurgic, Lacul Cinciș s-a transformat rapid într-un loc de agrement popular. Vara, mii de hunedoreni și turiști își petreceau weekendurile aici, fie în excursii de o zi, fie campând pe malurile apei.
În spatele acestui tablou idilic se ascunde însă o istorie dureroasă. Construirea barajului a dus la inundarea satelor Cinciș, Cerna, Valea Ploștii, Baia lui Crai, Moara Ungurului și Ciuleni – așezări vechi de peste jumătate de mileniu. Case, biserici și cimitire au dispărut sub ape, iar oamenii au fost strămutați.
Legendele stranii ale Lacului Cinciș
De-a lungul decadelor, folclorul local a alimentat numeroase legende. Se spune că lacul ar fi bântuit de spiritele celor îngropați în cimitirele acoperite de ape. Alții povestesc că animalele evitau să bea apă din lac sau că în adâncuri trăiesc creaturi necunoscute.
Un turist își amintește un episod straniu:
„Pe malul opus, spre pădurea Tătăuș, am văzut un cerc luminos care a rămas nemișcat aproape o oră. Sunt convins că a fost un OZN sau un fenomen al naturii foarte ciudat.”
Alte povești amintesc de blestemele bătrânilor strămutați forțat, de apariția unor ființe supranaturale ori de tragediile celor care s-au înecat în apele lacului și nu au mai fost găsiți.
Descoperirile arheologice din zonă – așezări romane și necropole dacice – au adâncit și mai mult aura de mister.
Accesul la apă, tot mai dificil pentru turiști
După 1990, malul drept al lacului a fost ocupat de construcții private, campinguri și pensiuni. Proprietățile îngrădite au restrâns accesul liber la apă.
Un turist din Deva povestea:
„Nu am reușit să ajung la apă pe cei șapte kilometri ai șoselei care înconjoară lacul. În campinguri trebuia să plătesc 15 lei, chiar și pentru o vizită scurtă. Dacă aș fi venit de la mare distanță să văd lacul, aș fi plecat dezamăgit.”
Malul stâng rămâne acoperit de păduri și greu accesibil, fiind folosit mai ales de pescari.
Drumuri proaste și promisiuni de modernizare
Drumul județean Hunedoara – Teliuc – Toplița, care înconjoară lacul, este într-o stare precară, plin de denivelări.
Situația se datorează în special transportului de lemne și lucrărilor la rețelele de apă și canalizare.
Autoritățile județene promit însă modernizarea lui.
Lacul Cinciș, între turism și conservare
Recent, Lacul Cinciș a fost declarat stațiune de interes local. Primarul comunei Teliucu Inferior, Daniel Pupeză, a anunțat că a fost amenajat un loc de campare și agrement pe un deal din apropiere, iar în scurt timp va fi creat și un acces public la apă pe o fâșie de circa 12 metri, dotată cu ponton.
„Litoralul de la munte” rămâne astfel un loc încărcat de istorie și legende, dar și o provocare pentru autorități, care trebuie să găsească un echilibru între dezvoltarea turistică, accesul liber al vizitatorilor și protejarea zonei.



















