Potrivit datelor din declarația sa de avere, politicianul deține 11 terenuri agricole, 5 proprietăți în centrul orașului, două case și un spațiu comercial în Pecica, Arad, Crișana. De asemenea, a vândut un apartament din Arad, cu peste 230.000 de lei, pentru fiica primarului din Pecica.
Nu doar cu proprietățile se poate lăuda, ci și cu mașina sa, o Mazda. Nici în conturile sale bancare nu bate deloc vântul! Are 540.000 de lei, distribuiți în patru conturi bancare. Nu este de mirare, din moment ce ar avea un salariu mai mare de 100.000 de lei, pe an, de la Consiliul Județean.
Bugetarul a mai câștigat și 16.200 de euro din închirierea unui spațiu comercial din Pecica, dar și 30.000 de lei din vânzarea produselor agricole pe care le are pe terenul său.
CITEȘTE ȘI: Ministrul Alexandru Rafila, despre nemulțumirile medicilor de familie: Finanțarea este asigurată de Ministerul Finanțelor și ar trebui să existe o rectificare bugetară
Cine este Iustin Marinel Cionca Arghir și ce studii are
Iustin Marinel Cionca Arghir a făcut școala la zi până în clasa a X-a. Ulterior, a mers la seral, dar a mers și la muncă. Și-a terminat facultatea, masterul și chiar doctoratul. A început la Facultatea de Drept de la Universitatea de Vest Vasile Goldiș din Arad. Avea deja peste 30 de ani, iar la 37 de ani, în 2004, s-a apucat și de master, în „Management și finanțe”. În 2005 era absolvent.
Din anul 2010, bugetarul s-a apucat de două cursuri de postniversitare de perfecționare în „Securitate şi bună guvernare”. Abia în 2011, la 44 de ani, a început studiile doctorale, La Universitatea de Vest Lucian Blaga din Sibiu, pe procedură civilă, devenind doctor în ştiinţe juridice.
CITEȘTE ȘI: Boierul bugetar din umbra lui Mugur Isărescu, guvernatorul BNR. Viceguvernatorul Leonardo Badea a avut mereu salarii uriașe


















