Bursele sociale ar putea fi mărite. Cine va beneficia de ajutorul de la stat în anul școlar 2026-2027

Autor: Neacșu Elena

Publicat: 30-08-2026 21:00

Article thumbnail

Sursă foto: Pexels

O schimbare importantă pentru elevii vulnerabili

Ministerul Educației a propus o serie de modificări pentru bursele școlare care vor intra în vigoare începând cu anul școlar 2026-2027. Cea mai discutată măsură vizează bursele sociale, care ar putea să nu mai fie acordate pe perioada vacanțelor școlare. Deși valoarea bursei sociale rămâne la 300 de lei pe lună, condițiile de acordare se schimbă semnificativ, afectând mii de elevi din întreaga țară care depind de acest sprijin financiar pentru a-și continua studiile.

Cine beneficiază de burse sociale

Bursele sociale sunt destinate elevilor care provin din familii cu venituri reduse, aflate în situații de vulnerabilitate economică. Pentru a fi eligibili, părinții trebuie să depună la școală o serie de documente care atestă veniturile familiei și situația socială. În prezent, aceste burse se acordă pe tot parcursul anului calendaristic, inclusiv în lunile de vară, când elevii sunt în vacanță. Noua propunere prevede că sprijinul financiar va fi oprit în perioadele de vacanță, ceea ce înseamnă că familiile vor primi mai puțini bani anual.

Reacția autorităților

Premierul Ilie Bolojan a explicat decizia, susținând că „bursa socială nu este o alocație, așa cum sunt celelalte alocații de care beneficiază copiii lună de lună”. În opinia sa, bursele au fost gândite ca un sprijin pentru perioada în care elevii merg la școală, nu și pentru vacanțe. Declarația a stârnit numeroase reacții negative din partea organizațiilor de părinți și a sindicatelor din învățământ, care susțin că nevoiile copiilor nu încetează odată cu începerea vacanței. Costurile cu hrana, utilitțile și rechizitele rămân la fel și în timpul verii.

Valoarea burseilor rămâne neschimbată

Proiectul de ordin al Ministerului Educației menține valoarea bursei sociale la 300 de lei pe lună și pe cea a bursei tehnologice tot la 300 de lei. În schimb, bursa de merit ar urma să ajungă la 450 de lei lunar, un stimulent pentru performanța școlară. Deși valorile nu sunt mărite față de anii precedenți, specialiștii în educație consideră că simpla păstrare a cuantumului, în contextul inflației, reprezintă de fapt o scădere a puterii de cumpărare. Familiile care depind de acești bani vor trebui să facă față în continuare unor cheltuieli în creștere cu produsele de bază.

Critici din partea societății civile

Asociațiile de părinți și organizațiile neguvernamentale care lucrează cu copii din medii defavorizate au criticat dur propunerea. Ei argumentează că tăierea bursei în vacanțe va duce la abandon școlar și la creșterea inegalităților. Mulți elevi din zonele rurale sau din familii sărace folosesc banii din burse pentru rechizite, haine și, uneori, pentru contribuția la cheltuielile gospodăriei. Eliminarea acestui sprijin, chiar și pentru două-trei luni pe an, ar putea fi dezastruoasă pentru cei mai vulnerabili.

Ce urmează

Proiectul de ordin este încă în dezbatere publică și urmează să fie supus aprobării finale. Până atunci, părinții și elevii pot trimite observații și propuneri către Ministerul Educației. Sindicatele din învățământ au anunțat că vor organiza proteste dacă măsura va fi adoptată în forma actuală. Deocamdată, bursele continuă să fie plătite conform regulilor vechi, iar elevii și familiile lor așteaptă cu nerăbdare decizia finală.

Experții în politici educaționale avertizează că orice tăiere a sprijinului financiar pentru elevii defavorizați se traduce, pe termen mediu, într-o creștere a abandonului școlar. România se confruntă deja cu una dintre cele mai ridicate rate de abandon din Uniunea Europeană, iar măsurile care reduc accesul la resurse pentru copiii săraci riscă să agraveze situația. În plus, studiile arată că sprijinul constant, previzibil, are un impact mult mai pozitiv asupra performanței școlare decât ajutoarele sporadice sau condiționate de prezența la cursuri.

Surse: Digi24, BIHON, Sibiu100, Știri pe Surse, Portalinvatamant.ro

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri