Cu o istorie de peste o sută de ani, primul proprietar a fost nevoit să aștepte mai bine de două decenii pentru finalizarea construcției. Ridicat pe culmea unui deal, castelul se bucură de o priveliște deosebită, fiind situat la doar cinci kilometri de un oraș important din țară.
O bijuterie arhitecturală cu o istorie de peste o sută de ani
În ultimii ani, ne-am obișnuit cu anunțuri scandaloase din piața imobiliară din România. Nu de puține ori, imagini cu garsonierele minuscule din Cluj pentru care proprietarii cereau sume foarte mari s-au viralizat în mediul online. Există însă și oferte ce se situează la polul opus.
Un exemplu perfect vine din sudul țării. În localitatea Viforâta, la doar cinci kilometri de Târgoviște, un castel își așteaptă noii proprietari.
Castelul Dărăscu-Enigărescu a fost construit pe culmea nord-vestică a dealurilor Târgoviștei, chiar pe drumul de acces către Mânăstirea Viforâta. A fost finalizat în 1910, la mai bine de douăzeci de ani de la punerea primei pietre de temelie.
Istoria acestei clădiri este învăluită în mister. Se știe că a fost cruțată de naționalizare. Cu toate astea, castelul a fost folosit ca sediu al C.A.P-ului local într-o perioadă. A trecut apoi, în 1975- 1977, în proprietatea lui Octav Enigărescu, personalitate de o vastă cultură, bariton, om de radio, actor, profesor de canto și director al Operei Bucureștene (1969-1971).
Te-ar putea interesa și: Țara în care poți cumpăra un castel la prețul unei garsoniere. Vecinii de la vest au scos la vânzare sute de bijuterii arhitecturale
Castel vândut la preț de apartament
Enigărescu a fost cucerit imediat de detaliile spectaculoase ale acestei bijuterii arhitecturale.
„Dispusă pe o structură terasată, construcția se înalță pe două niveluri, prezentând totodată și o pivniță înaltă ce se desfășoară pe întreaga amprentă a clădirii. Punctul central al reședinței este indiscutabil forma turnului central, ce amintește de tipologia donjonului medieval, structura camerelor fiind astfel influențată de forma circulară. Clădirea avea să fie consolidată de către familia Enigărescu, care se îngrijește de întreținerea castelului, întărind structura cu bârne de oțel, în cursul anului 1988.
Există posibilitatea de extindere a proprietății cu o suprafață de teren de 1,5 ha, intravilan, la limita castelului”, se precizează în anunțul publicat de Sothebys Realty.
Marea surpriză este însă prețul. Castelul are 11 camere, două băi complete, o suprafață totală de 549 de metri pătrați, dar este scos la vânzare la prețul unui apartament din anumite zone ale Capitalei. Viitorii proprietari ar trebui să plătească 184.000 de euro pentru a intra în posesia imobilului.
Te-ar putea interesa și: Cum a ajuns casa unui profesor de istorie să fie vândută pentru sute de mii de euro. Imagini fabuloase cu bijuteria din București


















