Doi români au traversat granița spre Republica Moldova și au realizat un vlog detaliat despre prețurile alimentelor în Cahul, un oraș situat la doar câțiva kilometri de frontiera cu România. Descoperirile lor, prezentate recent pe YouTube, au scos în evidență diferențe notabile la prețuri, mai ales la carne și produse de patiserie.
Vizita celor doi în Piața Centrală din Cahul – echivalentul Pieței Obor din București – a devenit rapid un exemplu viral despre cum viața de zi cu zi poate părea mai accesibilă dincolo de Prut, în contextul în care România se confruntă cu o creștere a prețurilor generată de majorarea TVA de la 1 august 2025.
Prețuri la carne mai mici decât în România: pui și păstrăv la ofertă
Una dintre cele mai mari surprize pentru turiști a fost zona cu produse din carne. Un kilogram de pui se vinde în Cahul cu doar 12 lei moldovenești, în timp ce în România prețul variază între 16 și 20 de lei. Și peștele este semnificativ mai ieftin: un kilogram de păstrăv costă între 17 și 24 de lei moldovenești, comparativ cu peste 30 de lei în piețele și supermarketurile românești.

Fructe și legume: unele mai scumpe, altele mai ieftine
La capitolul legume, diferențele sunt variabile. De exemplu:
Cartofii costă în Cahul 6,4 lei/kg, mai mult decât în multe piețe din România.
Castraveții sunt mai ieftini – 5 lei/kg în Cahul față de 6 lei în România.
Roșiile sunt și ele mai accesibile – 7,7 lei/kg, comparativ cu 10–11 lei/kg în țară.
Varza are un preț similar în ambele țări – în jur de 4 lei/kg.
Tinerii români au observat că, deși nu toate alimentele sunt mai ieftine, cele esențiale pentru o dietă de bază par mai accesibile în Cahul.
Patiserie ieftină și atmosferă cu aer retro
Într-un colț al pieței, cei doi români au descoperit și o mică patiserie, unde au plătit 20 de lei moldovenești pentru două sandwich-uri consistente și o cafea. Comparativ, un panini umplut cu mușchi țigănesc costă în România în jur de 15 lei, iar o cafea pornește de la 5 lei în sus.
O altă surpriză a fost existența unui stand care vinde casete audio și DVD-uri, semn că în Cahul timpul pare să fi rămas în loc în anumite privințe. Experiența a fost descrisă de turiști drept „o întoarcere în trecut”, dar cu prețuri pe alocuri demne de invidiat.
Ce urmează în România: majorarea TVA aduce scumpiri în lanț
Vizita celor doi români în Cahul a avut loc într-un context economic tensionat în România. De la 1 august 2025, intră în vigoare pachetul fiscal de măsuri anunțat de Guvernul Ilie Bolojan, care include majorarea TVA de la 19% la 21%. În plus, cotele reduse de 5% și 9% vor fi înlocuite cu o cotă unică de 11%, iar accizele la carburanți și alte produse vor fi majorate.
Potrivit unei simulări prezentate de Dragoș Frumosu, liderul Sindalimenta, această măsură va duce la o creștere semnificativă a prețurilor alimentelor.
„Nu vom avea o creștere sub 10% la alimente, iar în unele situații poate să ajungă până la 25%, cred eu, vizavi de acești factori”, a declarat Frumosu pentru Fanatik.
Liderul sindical a subliniat că impactul va fi resimțit în lanț, din cauza scumpirilor la ambalaje, combustibil și transport.
„Va influența transportul materiei prime și produsului finit. Nu mai adaug aici plafonarea artificială la unele produse, care a fost o măsură păguboasă pentru producători și cu efect minim pentru consumatori”, a completat el.
Diferențele de preț: un simptom al decalajului economic
Cazul prețurilor din Cahul vine ca un semnal de alarmă pentru consumatorii români, care resimt din ce în ce mai acut scumpirile din ultimele luni. Deși puterea de cumpărare este, în medie, mai mare în România decât în Republica Moldova, majorarea TVA și efectele fiscale din pachetul de austeritate pun presiune pe bugetul familiilor.
















