Este vorba despre sergentul-major Boboescu Beniamin. Tânărul mai întâi a numărat banii, pentru ca apoi să încerce să-l găsească pe cel care i-a pierdut.
În cele din urmă, jandarmul a înapoiat suma găsită pe stradă.
Jandarmeria Caraș-Severin a făcut public episodul:
„În conformitate cu valorile sale, tânărul jandarm a înapoiat suma de bani găsită pe stradă
La ieșirea din serviciu, sergent major Boboescu Beniamin a observat o sumă de bani, pe partea pietonală din fața unei instituții din orașul Moldova Nouă.
După ce a numărat banii, respectiv 1500 de lei, jandarmul a încercat să identifice persoana care i-a pierdut, cerând informații și angajaților instituției, dar nu a putut fi identificată persoana, fapt pentru care colegul nostru și-a lăsat datele de contact persoanelor de la fața locului.
În aproximativ o oră, la sediul Jandarmeriei din Moldova Nouă s-a prezentat un bărbat, care ne-a povestit împrejurările în care i-a pierdut și suma, motiv pentru care i-au fost returnați banii”.


















