Ce a primit un cuplu din Iaşi pentru 5.000 de euro achitaţi pentru o vacanţă în Antalya. A fost cel mai scump sejur vândut de un tour-operator

Autor: Marius Pitaru

Publicat: 19-06-2025 18:50

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Un tour-operator din Iaşi a vândut o vacanţă de 5.000 de euro în Antalya unui cuplu de tineri. Oamenii au dat banii pentru un sejur complet, care include toate serviciile necesare.

Românii care aleg să-şi petreacă un concediu în afara țării plătesc sume cuprinse între 1.000 și 5.000 de euro, în funcție de servicii, locație și perioada sejurului.

Citiţi şi: Mii de hoteluri închise în țara care atrage românii ca un magnet. Cum sunt afectate planurile de vacanță ale compatrioților

Ce primesc turiştii în cei 5.000 de euro

Un agent de turism a explicat ce primesc cei doi români care au achitat 5.000 de euro pentru o vacanţă în Antalya.

"Cea mai scumpă vacanță vândută de mine a fost în Antalya, Turcia. Doi adulți au plătit 5.000 de euro. În această sumă au incluse zborul, transfer și cazare cu tipul de masă solicitat, asistență turistică la sol. Înseamnă că, la locație, au ghid care are rolul de a-i ajuta în caz de nevoie, de a le oferi variante de excursii.

Ghidul îi preia din aeroport și îi duce către hoteluri. În fiecare locație, toți tour-operatorii au firme care stau în aeroport și preiau turiștii, îi duc în locații, vin la hotel să discute cu turiștii.

În cazul unei urgențe, ghidul se contactează prima dată, el e cel mai aproape de clienți. Se merge mult și pe pachete gândite separat, un zbor de linie cu cazare și transfer sau rent a car. Au început să apară solicitări și în zona aceasta, din partea clienților”, a explicat Raluca Alexandra Fronea, agent de turism, conform bzi.ro.

Pentru a încuraja vacanțele interne, Federația Patronatelor din Turismul Românesc (FPTR) a lansat ediția cu numărul 46 a programului „Litoralul pentru Toți”. Acesta se desfășoară între 1 și 22 iunie 2025.

Turcii au închis 4.000 de hoteluri

Peste 4.000 de hoteluri din Turcia au fost obligate să se închidă de către Ministerul Culturii și Turismului din Turcia din cauza neconformităților administrative. Inspectorii s-au concentrat în principal pe verificarea protocoalelor de siguranță la incendiu, a valabilității licențelor și a respectării legislației naționale din domeniul turismului.

Problema este că, deși unitățile în cauză au fost retrase de pe platformele de rezervări online, mii de turiști aveau deja planificate vacanțe acolo. Haosul a început deja: numeroși turiști străini au aflat abia la fața locului că hotelul rezervat fusese închis de autorități și au fost nevoiți să găsească de urgență alternative de cazare.

Serdar Karcılıoğlu, președintele Asociației Hotelierilor din Bodrum, spune că doar 200 dintre unitățile închise ar mai avea șanse reale să își reglementeze situația la timp pentru sezonul estival.

Grecia şi Turcia se ceartă pe Marea Egee

Grecia acuză Turcia că încearcă să revendice porţiuni din Marea Egee aflate sub jurisdicţia elenilor, într-o mişcare fără temei juridic. Turcii intenționează să facă amenajări maritime în Marea Egee, în estul Mediteranei, ce desemnează anumite zone pentru activităţi specifice.

Aceste planuri definesc zonele în care pot avea loc activităţi precum pescuitul, transportul maritim, turismul, acvacultura şi proiectele de energie regenerabilă.

„Acesta încearcă să uzurpe zone aflate sub jurisdicţia Greciei şi nu se adresează unei organizaţii internaţionale care impune obligaţia de a publica hărţi relevante”, a declarat Ministerul grec de Externe într-un comunicat.

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri