Cine sunt noii consilieri ai președintelui Nicușor Dan: Ludovic Orban, Marius Lazurca și Valentin Naumescu, printre numirile-cheie de la Cotroceni

Autor: Adrian Dumitru

Publicat: 06-10-2025 16:00

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook / Ilie Bolojan

Președintele României, Nicușor Dan, și-a completat echipa de la Cotroceni cu figuri importante din politică și diplomație.

Printre noii consilieri se numără Ludovic Orban, fost premier, diplomatul Marius Lazurca, profesorul Valentin Naumescu și avocata Ștefania Simion.

Nicușor Dan își definitivează echipa prezidențială

După mai bine de patru luni de la preluarea mandatului, Administrația Prezidențială a anunțat o nouă serie de numiri în cadrul echipei de la Cotroceni. Printre consilierii președintelui Nicușor Dan se regăsesc foști lideri politici, diplomați de carieră și experți în domenii strategice precum economia, mediul sau dreptul constituțional.

Noile numiri reflectă o diversificare a profilurilor profesionale și o încercare de echilibru între expertiza administrativă și cea academică, dar și o deschidere către foști aliați politici ai președintelui.

Ludovic Orban revine în prim-planul politicii, ca și consilier prezidențial

Fostul premier și lider al PNL, Ludovic Orban, a fost desemnat consilier prezidențial pentru politică internă. Decizia marchează o revenire surprinzătoare a lui Orban în prim-planul instituțiilor statului, la patru ani după ce a părăsit conducerea Partidului Național Liberal.

Ludovic Orban a condus PNL între 2017 și 2021, perioadă în care a fost și premier al României (2019–2020). După pierderea șefiei partidului, a fost exclus din formațiune și a fondat Forța Dreptei, o platformă politică de centru-dreapta care s-a aliat în 2024 cu USR și PMP.

De-a lungul ultimilor ani, Orban a criticat în mod constant alianța dintre PNL și PSD, precum și stilul de conducere al fostului președinte Klaus Iohannis. Numirea sa la Cotroceni indică o apropiere politică între actualul șef al statului și fostul lider liberal.

ludovic orban

Marius Lazurca, noul consilier pentru politică externă

Diplomatul de carieră Marius Lazurca devine consilier prezidențial pentru politică externă. Este una dintre cele mai importante numiri, având în vedere experiența sa extinsă în diplomație și relațiile de lungă durată cu președintele Nicușor Dan.

Marius Lazurca a fost ambasador al României în mai multe țări: Ungaria (2016–2020), Republica Moldova (2010–2016), Sfântul Scaun și Ordinul Militar Suveran din Malta (2006–2010) și Mexic (2021–2025). A fost rechemat în țară în luna septembrie 2025, după încheierea mandatului de la Ciudad de México.

Nicușor Dan a explicat public motivul rechemării, într-un interviu acordat postului Antena 3 CNN:

„În domnul Lazurca am încredere, îl cunosc de mult timp. Consider că poate ajuta foarte mult dintr-o poziție centrală. Utilitatea profesională a domnului Lazurca este mai mare la București.”

Cei doi se cunosc de mai bine de trei decenii, din perioada studenției petrecute în Franța. De altfel, numele lui Marius Lazurca a fost menționat de mai multe ori ca posibil candidat pentru șefia Serviciului de Informații Externe (SIE).

De-a lungul timpului, Lazurca s-a descris drept „un bun prieten” al deputatului Mihail Neamțu, președinte al Comisiei de Cultură din Camera Deputaților, cunoscut pentru discursurile sale conservatoare și simpatia declarată față de fostul președinte american Donald Trump.

Cosmin Soare, consilier pe probleme constituționale

Pe linie juridică, președintele Nicușor Dan a ales un specialist apropiat de zona academică și de administrația locală: avocatul Cosmin Soare.

Noul consilier prezidențial pentru probleme constituționale este asistent universitar doctorand la Facultatea de Drept a Universității din București și partener în cadrul Casei de avocatură Leaua Damcali Deaconu Păunescu (LDDP), firmă care a oferit consultanță juridică Primăriei Capitalei în mandatul lui Nicușor Dan.

Cosmin Soare a fost un susținător al lui Mircea Geoană în campania prezidențială din 2024 și figura pe site-ul Biroului Electoral Central ca reprezentant al partidului România în Acțiune, formațiune care l-a sprijinit pe fostul secretar general adjunct al NATO.

El își va prelua oficial funcția la 1 noiembrie 2025.

Andrei Popovici, noul consilier economic al președintelui

În domeniul economic, președintele l-a cooptat pe Andrei Popovici, un profesionist cu experiență solidă în telecomunicații și banking.

Între 2021 și 2024, Popovici a fost CEO al Orange România Communications, iar anterior a ocupat funcții de conducere la Telekom România și Banca Română de Credite și Investiții (BRCI), unde a fost Chief Information and Operations Officer.

Noul consilier onorific pe economie este cunoscut pentru viziunile sale favorabile digitalizării și modernizării infrastructurii tehnologice, dar și pentru sprijinul acordat lui Nicușor Dan în campania prezidențială din 2024.

Valentin Naumescu, consilier prezidențial pentru afaceri europene

În echipa de la Cotroceni a intrat și profesorul Valentin Naumescu, specialist în relații internaționale și afaceri europene. Acesta va ocupa poziția de consilier prezidențial pentru afaceri europene.

Naumescu predă la Facultatea de Studii Europene a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca și a deținut funcții importante în cadrul Ministerului Afacerilor Externe:
secretar de stat pentru diplomație publică (2005–2007),
consilier diplomatic în Direcția Diplomație Publică (2007–2008),
consul general al României la Toronto (2008–2012).

În vara anului 2025, numele său a fost vehiculat în presă ca posibil succesor al directorului SRI, însă el a infirmat aceste zvonuri, afirmând că nu este interesat de funcție.

După anunțul Administrației Prezidențiale, Naumescu a transmis un mesaj public:

„Am acceptat onoranta propunere a Președintelui României, de a mă alătura echipei de consilieri din Administrația Prezidențială. Sunt vremuri de cumpănă în Europa, cu relevanță istorică neîndoielnică, și de schimbări accelerate, pe multiple planuri: politice, de securitate, economice, militare, tehnologice, sociale, cultural-educaționale etc.”

Ștefania Simion, consilier pe probleme de mediu

Un alt nume cunoscut în echipa prezidențială este Ștefania Simion, care va consilia președintele pe probleme de mediu.

Simion a colaborat cu Nicușor Dan încă din perioada în care acesta era primar general al Capitalei, fiind consilieră juridică și de mediu în Primărie. Ulterior, a condus Administrația Parcului Natural Văcărești, instituție implicată în proiecte de conservare urbană.

În timpul campaniei electorale pentru alegerile prezidențiale, Ștefania Simion i-a oferit un împrumut personal de 20.000 de lei candidatului Nicușor Dan, sumă destinată finanțării cheltuielilor de campanie.

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri