Circulaţia din Bucureşti va fi dată peste cap de lucrările ce se vor derula la alt pod care intră în reparaţii. Restricțiile vor dura până în septembrie

Autor: Marius Pitaru

Publicat: 05-08-2025 15:12

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Şoferii din Capitală mai primesc o lovitură. Se restricţionează circulaţia într-o altă zonă aglomerată din Bucureşti. Încep lucrările la un pod.

Începând cu 9 august, circulația pe Podul Jandarmeriei va fi restricționată temporar pentru lucrări de reparație și înlocuire a rosturilor de dilatare.

Citiţi şi: Coșmarul şoferilor care stau în spatele camioanelor pe Valea Oltului ar putea ajunge la final. Încep lucrările de 36 de milioane de euro la drumul-alternativă

Traficul va funcţiona pe două benzi

Traficul va fi menținut pe două benzi din trei, pe fiecare sens, în funcție de stadiul lucrărilor. Potrivit Brigăzii Rutiere, intervențiile se vor desfășura în trei etape:

  • Etapa 1: restricționarea benzii I de circulație pe fiecare sens al podului, cu asigurarea circulației pe banda II și III – începând cu data de 09.08.2025

  • Etapa 2: restricționarea benzii II de circulație pe fiecare sens al podului, cu asigurarea circulației pe banda I și III

  • Etapa 3: restricționarea benzii III de circulație pe fiecare sens al podului, cu asigurarea circulației pe benzile I și II

Lucrările se vor încheia pe 5 septembrie

Lucrările de modernizare de la Podul Jandarmeriei sunt programate să se încheie pe 5 septembrie 2025. Până atunci, în nopțile de 7/8 august și 8/9 august, se vor face lucrări de refacere a covorului asfaltic pe toată lungimea podului, circulația urmând să fie deviată pe bretelele de la sol.

Poliţiştii de la Rutieră îi sfătuiesc pe şoferi să respecte semnalizarea temporară din zonă, să circule cu prudență și să urmeze indicațiile polițiștilor rutieri.

Şi Distrigaz face lucrări în Bucureşti

Distrigaz a transmis că efectuează lucrări de urgență în București, în zona străzii Băiculești, din sectorul 1. Traficul pe ambele sensuri ale străzii Băiculeşti, pe segmentul de drum cuprins între Bd. Poligrafiei şi Şoseaua Străuleşti, va fi restricţionat în intervalul 5 - 14 august 2025, pentru efectuarea unor lucrări la reţeaua de distribuţie a gazelor naturale.

"Pentru efectuarea acestor intervenţii, va fi afectat traficul în zona respectivă, în intervalul 5 - 14 august 2025. Astfel, începând cu data de 5 august, ora 08:00, se va restricţiona traficul pe ambele sensuri ale străzii Băiculeşti, pe segmentul de drum cuprins între Bd. Poligrafiei şi Şoseaua Străuleşti.

În acest interval, până la finalizarea lucrărilor, traficul rutier va fi deviat pe Bd. Poligrafiei. Lucrările se vor finaliza în data de 14 august, ora 20:00, iar aducerea carosabilului la starea iniţială se va realiza în aceeaşi zi", a comunicat compania Distrigaz.

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri