Colosul din industria fast-food care ia cu asalt România. Când se vor putea bucura românii de preparatele celebre în toată lumea

Autor: Dragos Stefanescu

Publicat: 23-09-2024 09:59

Actualizat: 23-09-2024 10:07

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook

Lanțul britanic de restaurante Fish & Chips Harry Ramsden’s a anunțat recent că va intra pe piața din România prin sistem de franciză. Astfel, în următorii ani, mai multe localuri sub acest brand vor fi deschise în București și în alte orașe cu peste 200.000 de locuitori. Țara noastră face parte dintr-un plan complex de expansiune al britanicilor.

Fish & Chips Harry Ramsden’s este un lanț britanic de restaurante prezent pe piață încă din anul 1928. Povestea acestui brand a început atunci când fondatorul său, Harry Ramsden, și-a deschis cu 150 de lire sterline un mic magazin de lemn lângă stația de tramvai de la White Cross din Guiseley, West Yorkshire. Trei ani mai târziu, după ce micul său magazin s-a bucurat de un succes neașteptat, Ramsden a deschis primul său restaurant în aceeași zonă. La acea vreme, localul, care avea covoare pe perete, lambriuri de stejar și candelabre, a fost desemnat ca fiind al doilea ca popularitate, după The Ritz din Londra.

De atunci, afacerea s-a dezvoltat tot mai mult, bifând chiar și un record mondial Guinnness în anul 1952, atunci când a servit cele mai multe porții de Fish and Chips într-o singură zi. Nu mai puțin de 10.000 de clienți au fost serviți cu celebrele preparate.

(NU RATA: Lanțul de restaurante legendar din Cluj Napoca este scos la vânzare. Datoriile acumulate în ultimii ani i-au obligat pe proprietari să renunțe la brand)

Celebrul lanț de restaurante va intra pe piața din România

Lanțul britanic de restaurante Fish & Chips Harry Ramsden’s a anunțat recent că-și va începe expansiunea internațională prin sistem de franciză. România este una dintre principalele țări vizate, datorită slabei competiții locale relevante pe acest segment de restaurant.

Planul britanicilor este să deschidă restaurante în București și în alte orașe cu peste 200.000 de locuitori. Taxa de intrare în franciză este de 150.000 euro, la un nivel de investiție de 300.000 - 400.000 euro, în raport de suprafață, și un contract pe 10 ani. Potrivit reprezentanților grupului britanic, un restaurant generează un profit ce variază între 1,5-1,8 milioane de euro.

„Clasa de mijloc din România se dezvoltă, iar puterea de cumpărare creşte. Aşadar, şi cererea pentru restaurante de tip casual dining creşte. Acest fapt reprezintă o oportunitate pentru noi.

Cercetările noastre arată că românilor le place peştele prăjit. Acest preparat se găseşte în bucătăria tradiţională românească şi noi credem că varianta britanică de fish & chips va fi pe gustul consumatorilor autohtoni. Această nişă nu este bine dezvoltată în România, aşa că avem oportunitatea să o dezvoltăm“, a declarat David Ellison, chief operating officer la Harry Ramsden’s.

În afară de cele aproape 100 de restaurante din Marea Britanie, grupul este prezent şi în Malaezia.

(VEZI ȘI: Cardurile românilor, golite fără explicații. Ce s-a întâmplat cu fondurile de care urmau să beneficieze elevii cu posibilități reduse)

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri