Zeci de angajați ai Facebook au fost dați afară din cauza tichetelor de masă. Câteva zile mai târziu, concedierile au continuat în firmele deținute de Mark Zuckerberg.
Decizia a fost luată după ce șefii au aflat cum fuseseră folosite, de fapt, tichetele buclucașe.
Așa cum se întâmplă în cele mai multe companii IT de peste Ocean, și Meta oferă mâncare gratuită angajaților care lucrează la sediul din Silicon Valley, SUA.
În schimb, cei care au „baza” în birourile mai mici ale gigantului online, în clădiri ce nu au cantine, primesc tichete de masă pe care le pot folosi pentru a comanda de la diferite servicii de livrare.
Zeci de angajați ai Facebook au fost dați afară din cauza tichetelor de masă
Aceste tichete zilnice au o valoare de 20 de dolari pentru micul dejun și câte 25 de dolari pentru prânz și cină.
La începutul lunii octombrie, în jur de 20 de angajați ai Facebook din Los Angeles au fost dați afară, din cauza tichetelor de masă. Decizia a fost luată după ce s-a descoperit că aceștia își folosiseră voucherele primite pentru mâncare pentru a achiziționa cu totul alte produse: patch-uri pentru acnee, pahare de vin şi detergent de rufe.
Te-ar putea interesa și: Adio Facebook și Instagram pentru tinerii din această țară. Când intră în vigoarea legea care impune limită de vârstă pentru accesul la rețelele de socializare
Câteva zile mai târziu, s-a dat startul procesulul de „eficientizare” cerut de directorului general Mark Zuckerberg.
Vizate de restructurare au fost mai multe echipe de la WhatsApp, Instagram și Reality Labs- divizia de realitate augmentată și virtuală a Meta. Mai mulți angajați au concendiați, iar alții au fost relocați.
În primele zile ale lunii octombrie, averea netă a „părintelui” Facebook, Mark Zuckerberg, a ajuns la 206,2 miliarde de dolari, potrivit indicelui Bloomberg al miliardarilor. Astfel, directorul general al Meta Platforms l-a depăsit pe Jeff Bezos, devenind a doua cea mai bogată persoană din lume.
În prezent, în jur de 50 de miliarde de dolari îl despart pe Zuckerberg de prima poziție a topului, ocupată acum de Elon Musk, șeful Tesla.
Pe 3 octombrie, acțiunile Meta au închis la un nivel record - de 582,77 dolari. Vorbim despre o creștere de aproximativ 68% faţă de începutul lunii ianuarie, când acţiunile sale se tranzacţionau la 346,29 dolari.
Te-ar putea interesa și: Miliardarul polonez care îl aduce pe Mark Zuckerberg în instanță! Reclamele false despre soția sa declanșează un proces major

















