Contractul a fost scos la licitație pe SEAP de către Primăria municipiului Lugoj, din județul Timiș, acesta conținând componenta de proiectare de 5 luni, construcția propriu-zisă de 22 luni și garanția acordată lucrărilor de 60 luni. Capacitățile noului Spital Municipal Dr. Teodor Andrei, Lugoj, sunt formate din: sectorul de spitalizare continuă, spitalizare de zi, chirurgie de zi, zona de îngrijire ambulatorie, zona servicii de diagnosticare și tratament. Spitalul va avea, de asemenea, și un compartiment pentru primiri urgențe, bloc operator cu 5 săli, serviciu de Anestezie și Terapie Intensivă și funcțiuni conexe. În total, în noua unitate vom avea 256 de paturi.
Pe de altă parte, noul spital va avea un centru dedicat, ce va cuprinde sectorul de spitalizare, blocul de nașteri la standarde actuale, secție de pediatrie, compartiment neonatologie, cu ATI neonatologie, secția obstetrică-ginecologie. Ofertele se desfac în 17 mai, departajarea lor se face în funcție de preț, de experiența echipei de proiect și de graficul de eșalonare a lucrărilor.
Unitatea spitalicească din Lugoj este una dintre 21 de unități care au semnat contracte de finanțare prin PNRR, pentru 2,1 miliarde euro. Unele au fost deja licitate și sunt în construcție, unele sunt în proces de selectare a antreprenorului general iar altele în faza de pregătire a documentației pentru scoaterea la licitație. Potrivit ministerului Sănătății, la sfârșitul lui 2027, cea mai mare parte ar trebui să fie ridicate.
Citește și: Boala misterioasă din 2024 din România face victime și acum. Seamănă cu o răceală, dar are alte cauze
Ministerul Sănătății crește accesul pacienților cronici, cu afecțiuni grave, la medicamente de ultimă generație, prin extinderea listei de medicamente compensate și gratuite
Guvernul României a aprobat Hotărârea de Guvern care prevede introducerea în lista de medicamente compensate și gratuite a unui număr de 28 de molecule inovative, din care 22 de molecule noi, nelistate până în prezent și alte 6 molecule (Isavuconazolum, Adalimumabum, Dapagliflozinum, Rituximabum, Upadacitinibum si Apremilastum) introduse pentru alte indicații decât cele pentru care sunt listate în HG 720/2008.
Medicamentele inovative sunt destinate pacienților cu afecțiuni de tipul:
- Hepatite cronice de etiologie virală B, C şi D
- Ciroză hepatica
- Boala Parkinson și alte afecțiuni neurologice
- Colagenoze majore (lupus eritematos sistemic, sclerodermie, poli/dermatomiozită, vasculite sistemice)
- Poliartrita reumatoidă, artropatia psoriazică, psoriazis cronic sever și artrita juvenilă
- Boli endocrine și metabolice
- Boala cronică de rinichi - faza predializă
- Boli degenerative ale ochiului (glaucom şi boli maculare)
- Boala cronică inflamatorie intestinală şi sindrom de intestin scurt
- Poliartrita reumatoidă
- Artropatia psoriazică
- Spondiloartrita axială
- Psoriazis cronic sever
„Accesul pacienților la medicamente inovative care salvează vieți este o preocupare constantă a Ministerului Sănătății în ultimii doi ani. Numărul mare de molecule nou introduse în lista de medicamente compensate și gratuite în perioada 2022-2023 este cea mai bună dovadă a responsabilității față de pacienți. Buna colaborare cu CNAS și Organizațiile de pacienți fac posibile aceste progrese pentru care este nevoie de sprijinul Ministerului Finanțelor. Pacienții cu boli oncologice, neurologice și hepatite cronice au acces la noi molecule, iar acest lucru trebuie realizat fără a afecta în vreun fel accesul la medicamente generice care reprezintă resursa terapeutică pentru 80% din pacienții români. Oamenii au nevoie de atenție și de empatie, deopotrivă din partea medicilor și a autorităților. Împreună lucrăm pentru asta!”, a declarat ministrul Sănătății, prof. dr. Alexandru Rafila.
Vezi și: Medicii din România sunt în alertă maximă. Boala care face tot mai multe victime în țara noastră


















