CTP îl desființează pe Ionuț Moșteanu. Jurnalistul critică dur demisia acestuia din funcția de ministru al Apărării: „Un profiturist politic”

Autor: Dragos Stefanescu

Publicat: 28-11-2025 13:43

Actualizat: 28-11-2025 13:45

Article thumbnail

Sursă foto: news.ro

În cursul zilei de vineri, 28 noiembrie 2025, prin intermediul unui mesaj postat pe rețelele de socializare, Ionuț Moșteanu a anunțat că și-a dat demisia din funcția de ministru al Apărării. Pe marginea demisie acestuia a comentat, în stilul său acid, jurnalistul Cristian Tudor Popescu. Cu acest prilej, gazetarul l-a criticat dur pe Moșteanu, pe care îl consideră un „profiturist politic”.

După mai multe zile în care scandalul iscat în jurul său a căpătat proporții, Ionuț Moșteanu a anunțat vineri că și-a dat demisia din funcșția de ministru al Apărării. Potrivit acestuia, decizia a fost luată după mai multe discuții purtate cu președintele și premierul României, dar și cu câțiva colegi de partid.

„Mi-am depus astăzi demisia din funcția de ministru al Apărării Naționale. Am discutat cu președintele, cu premierul, cu președintele partidului, cu o parte dintre colegii din USR și le mulțumesc pentru susținere și încredere. Fac acest gest cu asumare și respect față de Armata Română.

România și Europa sunt sub asaltul Rusiei. Securitatea noastră națională trebuie apărată cu orice preț. Nu vreau ca discuțiile despre formarea mea și greșelile pe care le-am făcut acum mulți ani să-i distragă de la misiunea grea pe cei care conduc acum țara. Le mulțumesc tuturor colegilor pentru munca depusă în aceste cinci luni.”, a scris Ionuț Moșteanu, pe pagina sa de Facebook.

CTP, critici dure la adresa lui Ionuț Moșteanu și a Coaliției de guvernare

Invitat în cadrul unei emisiuni TV, reputatul jurnalist Cristian Tudor Popescu a comentat în stilul său demisia lui Moșteanu. Cu acest prilej, gazetarul l-a criticat în termeni duri pe fostul ministru al Apărării.

Mai exact, CTP a subliniat că, în realitate, politicianul nu a renunțat la funcție, ci a fost demis, după scandalul legat de dezvăluirile legate de CV-ul său. Totodată, jurnalistul a criticat dur și Coaliția de guvernare, arătând că numirea lui Moșteanu în funcția de ministru al Apărării a fost o greșeală gravă.

„Jalnică (postarea – n.r.), pentru că nu își dă demisia, ci este demis după ce s-a ținut cu dinții și cu ghearele de fotoliul său de ministru al apărării. De două zile oferă niște justificări și niște texte la ceea ce s-a întâmplat, unul mai ridicol decât altul.

Să luăm, însă, responsabilitățile, că dincolo de acest Moșteanu, care ce este, de fapt, acest Moșteanu? Moșteanu este un personaj tipic acestei epoci la noi. El poate fi găsit nu numai la USR, găsit în fiecare partid. Este produsul sistemului de educație în bună măsură falsificat după 1989. După ce au apărut ca ciupercile după ploaie toate aceste facultăți creștino-musulmano-ecologice și de drept private, bineînțeles, pe care le-au făcut majoritatea vedetelor politice din România”, a declarat CTP, la B1 TV.

(VEZI ȘI: E gata! Ministrul Moșteanu a plecat din Guvern și din fruntea MApN: „Mi-am depus demisia”)

Studiile îndoielnice ale fostului ministru

Jurnalistul a detaliat și parcursul educațional al fostului ministru, punând sub semnul întrebării autenticitatea diplomelor obținute de acesta. Potrivit lui CTP, Moșteanu este exemplul de „profiturist tipic din politica românească”.

„După care s-a dus la Facultatea Biottera, o făcătură îngrozitoare, o fabrică de diplome false, unde a făcut doi ani într-un an sau cel puțin așa susține. Și, în sfârșit, a făcut și Athenaeum Management, facultate care nu exista în clipa în care pretinde el că a absolvit-o”, a adăugat gazetarul.

Acesta a fost traseul educațional al acestui, și e un termen generic pe care încerc să-l găsesc, profiturist politic. Pentru că a fost plasat, după aceea, politic în diverse funcții, că el a avut nevoie de aceste diplome, așa-zise diplome, sau ideea că a absolvit astfel de facultăți și le-a trecut în CV, ca să fie pus în Consilii de Administrație de unde să ridice căpițe de bani. Pentru că asta este una dintre țintele fiecărui profiturist tipic din politica românească.

Ministrul apărării în condițiile astea, pe care nu le mai evoc, ce-i în jurul nostru, ce-i în Europa, ce e cu America… În aceste condiții, coaliția a acceptat fără să crâcnească”, a concluzionat Cristian Tudor Popescu.

(NU RATA: Marian Vanghelie, executat silit de ANAF. Fiscul a pus sechestru pe bunurile fostului edil pentru a recupera o datorie uriașă de la acesta)

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri