Gazetarul Cristian Tudor Popescu, a declarat că Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), surpriza de la alegerile parlamentare care tocmai s-au încheiat, ar fi apărut după ce PSD a abandonat discursul antieuropean şi naţionalist, amintind de Partidul Comunist Român.
„AUR îşi are originile în Partidul Comunist. Aşa cum a apărut AUR în peisajul acesta, după ce PSD-ul a lăsat deoparte subiectul ăsta antieuropean, naţionalist feroce, românist până la cer, l-a luat AUR. Fireşte că a fost mai întâi PRM-ul, dar înainte de PRM a fost în interiorul Partidului Comunist Român, a apărut odată cu Ceauşescu, în interiorul partidului a apărut un AUR, atunci, în anii 70 - 80, care a întors comunismul pe dos, de fapt.
Internaţionalismul l-a transformat în naţionalism, a venit cu nişte idei mai degrabă neolegionare, decât comuniste, şi de acolo se trage această linie care merge prin PRM, prin PSD în ultimii 3 ani şi ajunge acum la AUR.” - a spus Cristian Tudor Popescu la Ştirile Pro TV.
Potrivit datelor prezentate, luni, de Biroul Electoral Central (BEC), AUR a obţinut 9,38% la Camera Deputaților, în timp ce la Senat are 9.26%, informează Antena3.ro
Citește și:
Avocatul Gheorghe Piperea solicită demisia lui Klaus Iohannis: ‘Primul care ar trebui să demisioneze’
Diferențe uriașe! Cu cât este mai mare salariul unui parlamentar decat al unui român de rând
Super veste pentru proprietarii acestor magazine. Statul le va plăti jumătate din chirie


















