Cu podul dintre Rusia și Crimeea aruncat în aer, Vladimir Putin numește un singur general care să se ocupe de invazia în Ucraina

Autor: Eugen Dinu, redactor

Publicat: 08-10-2022 20:50

Actualizat: 08-10-2022 20:51

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

După ce a fost aruncat în aer podul ce lega Crimeea de Federația rusă, Vladimir Putin a luat o primă decizie importantă.


Mai exact, Vladimir Putin a decis să-l numească la conducerea așa-zisei operațiuni speciale, nume sub care își maschează invaziaîn Ucraina, pe generalul Serghei Surovikin.


Generalul Serghei Surovikin va comanda toate forțele armate ruse din Ucraina, a anunțat, sâmbătă, Ministerul rus al Apărării.


Surovikin s-a aflat la șefia trupelor ruse care au acționat în Siria. El a fost acuzat că a ordonat bombardamentele brutale care au dus la distrugerea într-o proporție majoră a orașului Alep, informează Associated Press.


Vezi și După ce i-a fost aruncat în aer podul, Vladimir Putin dispare din peisaj! Decizia anunțată pe grupul jurnaliștilor de la Kremlin
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri