Temperaturile caniculare şi lipsa ploilor distrug agricultura de pe aproape tot continentul. Culturile de vară sunt afectate deja, excepţie făcând cele din nord-vest, unde terenurile arabile au fost inundate.
Citeşte şi Cât câștigă un român care culege sparanghel în Germania. Banii oferiți de fermierii din Vest s-au dublat în ultimii ani
Culturile fermierilor din România, afectate de secetă
Prognoza meteorologilor din următoarea perioadă nu aduce veşti bune pentru culturile fermierilor din România şi Europa. Temperaturile extreme şi lipsa apei afectează agricultura, lucru care va duce automat la scăderea aprovizionării cu produse. Asta înseamnă, din păcate, şi majorarea preţurilor la nivel mondial.
Culturile de vară din România, al doilea mare producător de porumb din Uniunea Europeană, se confruntă cu riscuri majore din cauza valului de căldură.
"Ne apropiem de un stadiu critic. O săptămână de caniculă a dus deja la scăderea producţiei. Dacă mai sunt încă două săptămâni de căldură excesivă, vor fi pagube majore", a explicat Vincent Braak, analist la compania de consultanţă Strategie Grain, conform Digi24.
Din păcate, vremea nu pare să se schimbe în următoarele zile. Deşi au fost prognozate ploi în unele zone, acestea nu sunt suficiente pentru a compensa pământul uscat de caniculă. Lipsa de apă din sol este de 300 litri pe metrul pătrat.
Zilele trecute, sistemul de monitorizare a culturilor agricole din Europa a arătat că randamentul previzionat pentru porumbul şi floarea-soarelui din România este sub media ultimilor ani. Asta este o veste cumplită pentru fermierii care se bazează pe culturi pentru a supravieţui.
"Nu avem pic de apă, solul este foarte uscat, nu este nimic. Culturile de primăvară sunt foarte mici, nu au avut apă, nu au crescut, nu înfloresc, au început să se usuce de la jumătate", spune Cosmin Solzaru - inginer agricol.
Zona din Europa în care temperaturile ridicate sunt aşteptate de agricultori
În timp ce la noi se aşteaptă cu nerăbdare ploaia, în nord-vestul Europei, fermierii îşi doresc zile cu soare pentru a salva terenurile afectate de inundaţii. Franţa, Germania şi Polonia se numără printre ţările care au nevoie de căldură excesivă în perioada următoare.
În ceea ce priveşte prognoza în România, ANM anunţă în primele zile din iulie 2024 o scădere a temperaturilor în mai toate zonele din ţară. Sunt posibile şi ploi şi descărcări electrice, iar apoi vremea se va încălzi iar treptat.
Citeşte şi S-a terminat cu Lidl, Penny, Mega Image sau Kaufland! Decizia care îi poate ajuta pe fermierii români să nu mai bată la ușa marilor supermarketuri

















