Cutremur de 5,3 grade pe scara Richter resimțit puternic în mai multe țări. Seismul a fost raportat în Asia și nu a avut urmări foarte grave în zonele unde s-a simțit

Autor: Diana Dumitrache

Publicat: 15-11-2024 06:11

Actualizat: 15-11-2024 07:15

Article thumbnail

Sursă foto: Bugetul.ro

Un nou cutremur a avut loc de curând! Seismul a fost resimţit puternic în mai multe ţări, oamenii panicându-se imediat. Din fericire, acesta a fost raportat în Asia şi nu a avut urmări foarte grave în zonele în care s-a simţit.

De asemenea, vineri dimineaţă, 15 noiembrie 2024, a fost înregistrat un cutremur în România, într-o zonă neobişnuită. Acesta a avut loc la ora 02:07 la adâncimea de 5 kilometri, în Timiş, Banat, şi a avut magnitudinea ml 2.0, la adâncimea de 5.0 km. INFP anunţă că mişcarea s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 44km N de Reşita, 49km E de Timişoara, 68km SE de Arad, 80km V de Hunedoara, 83km V de Deva.

Citeşte şi România, lovită de tsunami? Fenomenul extrem ar putea afecta şi ţara noastră, avertizează specialiştii

Cutremur de 5,3 grade pe scara Richter, în Asia

Un cutremur de 5,3 grade pe scara Richter a zguduit mai multe ţări din Asia. Acesta a fost înregistrat joi la ora 07:13 (ora locală a României) şi s-a produs la o adâncime de 177,7 kilometri. Cetăţenii din Pakistan, Tadjikistan și Afganistan s-au panicat când şi-au dat seama ce se întâmplă, însă din fericire nu au existat urmări foarte grave în zone în care s-a simtt.

O altă mişcare tectonică a avut loc joi, 14 noiembrie, la 21:08 (ora locală a României), în Sumatra de Sud, Indonezia. Magnitudinea a fost de 5,6 mb şi s-a produs la adâncimea de 50 de k, în apropierea următoarelor oraşe: 68km V de Terbanggi Besar, 81km V de Metro, 92km NV de Bandar Lampung, 99km SE de Baturaja.

România, zguduită des de cutremure

În ultimele luni, România este zguduită de cutremure în fiecare săptămână. Miercuri, 13 noiembrie, un alt seism a avut loc într-o zonă neobişnuită, anunţă INFP. Acesta s-a produs la 17:14:58 (ora locală a României) în Oltenia, Gorj, şi a fost unul slab, din fericire: magnitudine ml 2.0, la o adâncime de 7.8km.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 23km NV de Târgu Jiu, 65km NE de Drobeta-Turnu Severin, 66km S de Hunedoara, 80km S de Deva, 90km E de Reşita.

Cea mai puternică mişcare a Pământului de anul acesta, în România, a avut loc pe 16 septembrie, când a fost înregistrat un seism de 5,4 grade.

„În ziua de 16.09.2024, 17:40:22 (ora României), s-a produs în ZONA SEISMICĂ VRANCEA, BUZĂU un cutremur semnificativ cu magnitudinea ML 5.4, la adâncimea de 126.8 km. Cutremurul s-a produs la 56km NV de Buzău, 58km SE de Sfantu-Gheorghe, 59km E de Braşov, 67km V de Focşani, 69km N de Ploieşti, 97km NE de Târgovişte”, spunea atunci INFP.

Citeşte şi EXCLUSIV Marele Cutremur așteptat în România nu vine în 2024 sau 2025. Gheorghe Mărmureanu, detalii despre posibilitatea producerii unui seism major în viitorul apropiat: "Nu mai devreme de 20 de ani"

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri