Cutremur în Pipera, cartierul corporatiștilor. Drumurile care le scoteau peri albi conducătorilor auto vor suferi o transformare uriașă în viitor

Autor: Luciana Polite

Publicat: 06-07-2025 15:56

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook

Schimbare majoră în Pipera! De curând, primarul general interimar, Stelian Bujduveanu, a anunțat că Primăria Municipiului București va porni „o investiție esențială pentru deblocarea traficului din Capitală – Dimitrie Pompeiu”. Este o veste excelentă pentru corporatiștii care s-au săturat să-și piardă minute bune din viață în trafic.

Conform anunțului făcut de interimar, urmează să fie reconfigurată zona Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera. Cum? Prin unul dintre cele mai ample demersuri de infrastructură urbană. Este o mișcare extrem de îndrăzneață, mai ales într-o vreme în care nu sunt bani la buget. A fost deja finalizat studiul de fezabilitate și proiectul continuă!

Stelian Bujduveanu

„Știu că vreți soluții eficiente pentru fluidizarea traficului. Zi de zi, văd cât de mult ne afectează traficul din București. Tocmai de aceea, lucrez la un proiect în care cred cu adevărat: reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera. Este unul dintre cele mai complexe și importante demersuri de infrastructură urbană în care m-am implicat până acum.

Pot să dau o veste bună: am finalizat și recepționat studiul de fezabilitate și demarăm licitația pentru proiectare și execuție lucrări”, a transmis Stelian Bujduveanu, pe Facebook.

CITEȘTE ȘI: Peștele din Lidl, Mega Image, Carrefour sau Kaufland care este considerat cel mai sănătos. Specia pe care pofticioșii o găsesc în galantarele magazinelor

Cât va costa noul proiect din Pipera și ce presupune, mai exact. Toate datele au fost deja transmise de primarul interimar

Abia în toamnă vor avea bucureștenii un nou rând de alegeri locale. În prezent, de când fostul edil Nicușor Dan a ajuns președinte, Stelian Bujduveanu are un mandat de interimar. Nu are putere deplină, dar se poate ocupa de astfel de proiecte, precum cel din Pipera, care constă în:

  • Lărgirea bulevardului Dimitrie Pompeiu

  • Extinderea rețelei de tramvai și conectarea liniilor 16 și 36 la linia 5, cu un nou traseu către bd. Barbu Văcărescu

  • Construirea unui nou drum care leagă șos. Pipera, bd. Dimitrie Pompeiu și str. Fabrica de Glucoză

  • O pasarelă pietonală hobanată, care să traverseze în siguranță infrastructura rutieră și linia de tramvai

„Obiectivul nu este doar să fluidizăm traficul, ci să creăm un spațiu urban în care metroul, tramvaiul, bicicleta și mersul pe jos să se completeze armonios. Îmi doresc o zonă sigură, conectată și modernă”, spune interimarul.

pipera proiect

Investiția ar urma să fie de 534,9 milioane lei (peste 105 milioane euro), iar durata lucrărilor se va întinde pe aproximativ 3 ani. Înseamnă că la final de 2028, ar trebui să se fluidizeze și traficul din Pipera.

CITEȘTE ȘI: Atacul ANAF la firma-conductă despre care se știau puține lucruri până acum. Prejudiciul înregistrat se apropie de 20 de milioane de lei

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri