Dan Vîlceanu, resemnat cu privire la șansa formării unui nou guvern alături de USR: 'Matematica este matematică, sunt minimum 240 de voturi pe varianta cu USR, deci haideți să nu forțăm matematica'

Autor: Ion Motea

Publicat: 03-11-2021 11:48

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Secretarul general al PNL, Dan Vîlceanu a precizat că se poate strânge o majoritate cu cei de la USR, în ciuda plecării parlamentarilor apropiați de Ludovic Orban, dar nu va fi o majoritate confortabilă.





”Ne interesează ca PNL să fie bine reprezentat şi corect reprezentat în structura guvernului şi ne înteresează în primul şi în primul rând să închidem această criză şi să avem un Guvern cu puteri depline”, a spus Vîlceanu, la sediul PNL.

 



Întrebat despre voturile pierdute în urma demisiilor parlamentarilor apropiaţi de Ludovic Orban şi despre faptul că, alături de USR, nu se mai poate strânge o majoritate confortabilă, Vîlceanu a arătat că, dacă se face un calcul sumar, lucrurile nu stau aşa.




”Matematica este matematică, sunt minimum 240 de voturi pe varianta cu USR, deci haideţi să nu forţăm matematica”, a spus secretarul general al PNL, arătând că discuţiile se fac între partide şi nu la televizor, conform news.ro.

Vezi și:


Raluca Turcan explică de ce nu se poate face o majoritate parlamentară cu USR: ‘Ludovic Orban a ales să rupă PNL, iar aritmetica parlamentară ne arată că nu putem face majoritate’


 
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri