Dependența ce pune stăpânire pe tinerii din România. Ajung să piardă sume mari de bani: „Mă simțeam ca un copil care primește o jucărie”

Autor: Ioana Bucur

Publicat: 27-08-2024 20:08

Article thumbnail

Sursă foto: Pexels

Delia și-a luat inima în dinți și și-a deschis sufletul, vorbind despre un comportament problematic cu care se confruntă de câțiva ani deja. Nu este singura afectată, „suntem o generație”, spune ea. Dependența ce pune stăpânire pe tinerii din România este un fenomen ce tot ia amploare și pentru care sunt cheltuite sume mari de bani.

Tot mai mulți tineri de la noi din țară realizează că au o mare problemă. Fermecați de promisiuni și iluzii, ajung să scoată din buzunar sume destul de mari de bani pentru a-și satisface plăcerile.

Cine nu a auzit sau nu a comandat de pe Shein sau Temu, măcar o dată? Platformele de social media, mai ales Tik Tok, sunt pline de videoclipuri cu „haul-uri”, în care creatorii de conținut desfac în fața camerei de filmat coletele cu produse pe care le-au cumpărat de pe cele două site-uri chinezești. Prețurile extrem de mici le fac aproape imposibil de rezistat pentru mulți.

În ultimii ani, Delia Dascălu a dezvoltat o adevărată dependență. Tânăra comanda în neștire, situația scăpase chiar de sub control, ajunsese să își transforme o cameră din casă în depozit de produse de pe Shein și Temu. Pe cele mai multe nu le-a folosit niciodată.

„Nimic nu se compară cu extazul pe care îl simțeam în ziua în care primeam mesajul ”AWB ….. se va livra azi…” de la firmele de curierat, știam că aia era comanda de pe Shein pentru care așteptam în jur de două săptămâni să ajungă. Când aveam coletul în brațe mă simțeam exact ca un copil mic care primește o jucărie pe care și-o dorea foarte mult, doar că odată ce desfăceam pachetul și mă uitam la produse, momentul ăla de bucurie se ducea la fel de repede cum și venea. (...)

Doi ani mai târziu, am ajuns să am camera plină de toate porcăriile, pe care în proporție de 70% nici nu le-am folosit vreodată, dar prețul cu care se vindeau pe site mă făceau să le bag în coș într-o fracțiune de secundă. Nu mă puteam abține, era prea ieftin și le voiam pe toate”, a povestit ea, potrivit info sud-est.

Te-ar putea interesa și: Țeapa „cafeaua” pe care și-au luat-o mii de români din supermarketuri. De ce plătești mai mult pentru un produs de o calitate net inferioară

O generație întreagă, victima unei dependențe ce este promovată masiv în social media

Și nu este singura „victimă” a acestei dependențe. „Suntem o generație”, a punctat Delia.

„Un alt factor important care m-a făcut, cred, să devin dependentă de Shein și de cumpărăturile online este influența rețelelor de socializare, în special TikTok.”

Aceste videoclipuri au introdus în normalitate fenomentul de „overconsumtion” - consumul excesiv de produse. Cu alte cuvinte, aruncarea banilor pe obiecte de care nu au nevoie, de fapt, și pe care nici nu le folosesc.

„În prezent, mă străduiesc să rezist tentației de a da click pe toate reclamele de pe TikTok care îmi promit vouchere de reducere pe Shein sau Temu. Încerc, de asemenea, să evit pe cât posibil zecile de haul-uri și videoclipuri care promovează noile „trenduri”, pentru a nu mai cumpăra lucruri de care știu că nu am nevoie sau de care m-aș plictisi în doar câteva zile. (...)

Dar, așa, după doi ani de cumpărături compulsive inutile despre ”orice și nimic”, încerc să trec pe o listă strict lucrurile care îmi sunt absolut necesare și să le comand doar pe alea”, a mai spus tânăra.

Te-ar putea interesa și: Escrocheria ”email-ul fantomă” face ravagii printre români. Autoritățile sunt în alertă maximă

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri