Federaţia Naţională Sindicală "Ambulanţa" din România (FNSAR) a transmis printr-un comunicat de presă că va continua organizarea de noi acţiuni sindicale, dacă Nicolae Ciucă nu va invita la discuţii reprezentanţii sindicali, în vederea analizei şi soluţionării favorabile a problemelor cu care se confruntă Serviciile Publice de Ambulanţă.
"La şedinţa Biroului Executiv al FNSAR din data de 31 ianuarie 2023 s-a hotărât punerea în aplicare a hotărârii Consiliului Naţional din decembrie 2022, hotărâre susţinută în unanimitate prin semnătura liderilor organizaţiilor membre FNSAR de a continua protestul declanşat, astfel că, în situaţia în care premierul României nu va invita la discuţii reprezentanţii FNSAR în vederea analizei şi soluţionării favorabile a problemelor cu care se confruntă Serviciile Publice de Ambulanţă, se va trece la următoarea etapă a acţiunilor sindicale", se menţionează într-un comunicat al FNSAR.
Astfel, se vor organiza mitinguri la nivelul fiecărui serviciu de ambulanţă la data şi ora care urmează a fi stabilite în perioada următoare şi un miting la sediul Guvernului cu participarea liderilor sindicatelor membre în FNSAR din toate serviciile de ambulanţă.
De asemenea, sindicaliştii anunţă că vor demara strângerea de semnături a angajaţilor din serviciile de ambulanţă, începând cu data de 15 februarie 2023, privind organizarea unei posibile greve de avertisment (2 ore), respectiv grevă propriu-zisă, transmite AGERPRES
Doar Nicolae Ciucă poate opri protestele FNSAR: În situaţia în care premierul României nu ne va invita la discuţii, se va trece la următoarea etapă a acţiunilor sindicale
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

16:55Actual
Înalta Curte avertizează Guvernul asupra independenței justiției după scrisoarea transmisă Curții Constituționale

10:48Actual
Nervoasa Olguța Vasilescu, replică tăioasă pentru ministrul Apărării. Primărița nu e de acord cu acuzațiile lui Radu Miruță: „Cred că și cu busola în mână s-ar pierde prin Craiova”

09:03Externe
Țara europeană unde au fugit toți giganții auto din Europa. Germania, Franța, SUA sau Japonia au pierdut supremația

08:19Actual
Păcăleala lui Ilie Bolojan pentru 2027. Impozitele se vor mări și anul viitor, în ciuda promisiunilor guvernanților

09:45Actual
Vin geruri și zăpezi în final de februarie 2026. Prognoza meteorologică nu este cea mai optimistă

05 febActual
De ce, în Apuseni, ceasul digital rămâne orientativ, iar ora de vară nu contează în viața de zi cu zi. Singura localitate din România unde timpul se raportează la soare

05 febSocial
Dezamăgire pentru pensionarii care așteptau acest sprijin. Cardurile sociale tot nu au fost alimentate prin programul „Sprijin pentru România”

14:01Actual
Falimentul bate la ușile Capitalei. Ciprian Ciucu nu mai știe ce să facă pentru a salva orașul de la un colaps financiar

14:27Actual
Brandul de haine ieftine invadează Capitala. Unde se deschide primul magazin în care bucureștenii se vor putea bucura de prețuri mici

05 febActual
Ministerul Finanțelor lansează un pachet amplu de măsuri fiscale și investiționale pentru relansarea economiei României
Articole Similare

18:50Actual
Primăria Capitalei bagă în reparații 76 de artere. 585 de probleme au fost identificate de muncitori

18:02Actual
Ministrul Energiei a anunțat ce se va întâmpla cu prețul la gaze. Schimbarea ar urma să vină abia din 31 martie 2027

17:18Actual
Sistemul e-SIGUR schimbă regulile pe șosele, iar șoferii vor deveni clienți constanți ai amenzilor

16:55Actual
Înalta Curte avertizează Guvernul asupra independenței justiției după scrisoarea transmisă Curții Constituționale

16:21Actual



