După ce ministrul de Interne austriac a spus Nu aderării României la Schengen, ministrul de Interne, Lucian Bode, merge în Austria

Autor: Eugen Dinu, redactor

Publicat: 22-11-2022 15:13

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, va merge în Austria, pentru a se întâlni cu omologul său austriac, Gerhard Karner, după ce acesta din urmă s-a declarat împotriva aderării României la spațiul Schengen.


Ministrul de interne, Lucian Bode, se va deplasa zilele următoare în Austria, unde se va întâlni cu ministrul austriac de interne, Gerhard Karner, după ce acesta a anunțat săptămâna trecută că Austria nu va fi de acord cu o extindere a spațiului Schengen, au declarat, pentru
G4Media.ro, surse guvernamentale.

„Sistemul este disfuncțional. Situația din Europa arată foarte clar că protecția frontierelor externe a eșuat”
, a explicat, vineri, ministrul austriac de interne, citat de publicațiile Kurier și Der Standard.

Întâlnirea are loc înainte de reuniunea extraordinară a Consiliului Justiție și Afaceri Interne (JAI) programată pentru vineri pe tema migrației ilegale. Și presa austriacă vorbește despre faptul că ministrul Bode va merge la Viena săptămâna viitoare, însă sursele G4Media au precizat că întâlnirea va avea loc mult mai devreme.

Mesajul diplomatic al austriecilor este că ar dori susținere anti-migrație atât de la Comisie, cât și din partea României. Ungaria nu acceptă nici un migrant și îi trimite pachet în Austria”, au spus, pentru G4Media.ro, surse de la Bruxelles.
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri