Europa ajută România să nu intre în faliment. Vin banii cu sacul, la începutul verii, dar Guvernul trebuie să aplice reforma fiscală

Autor: Marius Pitaru

Publicat: 13-05-2025 14:21

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Vin banii în România. Uniunea Europeană ne ajută în aceste vremuri tulburi pentru economia noastră. Şefii de la Bruxelles au înţeles că deficitul bugetar imens ne dă bătăi de cap şi, astfel că trimit sume impresionante în ţara noastră.

Vom încasa, pe 10 iunie, 1,3 miliarde euro din tranşa a treia de plată pentru Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, a anunţat, marţi, ministrul Finanţelor, Tanczos Barna.

Citiţi şi: „Suntem într-o criză bugetară”, anunțul făcut de președintele, interimar Ilie Bolojan. Actualul șef al statului prevede și posibile majorări pentru taxe și impozite

Se discută şi despre TVA

Barna a punctat clar că România are nevoie de o reformă fiscală, însă un Guvern interimar nu are prerogative și nici mandat să discute asemenea aspecte cu Comisia Europeană sau cu societatea din România.

"România va încasa 1,3 milioane de euro, pe 10 iunie, din tranşa a treia de plată pentru PNRR. Este un aspect important, este o finanţare importantă pentru echilibrarea încasărilor de la bugetul de stat.

Cu siguranță, toată lumea așteaptă dezbaterile din România despre reforma fiscală. Fără doar și poate, România are nevoie de o reformă fiscală. Avem un angajament din acest punct de vedere, dar un guvern interimar nu are nici prerogative, nici mandat să discute asemenea aspecte, nici cu Comisia Europeană, nici acasă, cu societatea din România.

Noul guvern, guvernul care vine după acest guvern interimar, are prima și cea mai importantă sarcină: de a discuta reforma fiscală, de a prezenta această reformă fiscală societății de acasă și Comisiei Europene. Această reformă trebuie să consolideze sistemul fiscal-bugetar pentru următorii șapte ani.

De aceea este un aspect important, care nu poate fi discutat de un guvern interimar. Venim acasă cu această veste bună: pe 10 iunie vin cele 1,3 miliarde de euro”, a spus ministrul Finanțelor.

Liderii de la Bruxelles discută despre aspecte legate de încasarea TVA pentru tranzacţiile online în cadrul UE şi despre SAFE, sistemul de finanţare pentru Apărare.

Guvern minoritar, după alegeri?

Ilie Bolojan, președintele interimar, a fost întrebat dacă un guvern minoritar ar putea duce ţara prin criza economică.

"Nu exclud o astfel de situaţie. Gândiţi-vă că în Parlamentul României, care este pulverizat politic, avem şapte grupuri politice, nimeni nu are mai mult de 23%, deci ca să faci o majoritate stabilă trebuie să aduni trei grupuri politice la o masă şi eu fac parte dintr-un grup politic, am participat la aceste negocieri, nu sunt foarte uşor de dus, pentru că fiecare are o agendă diferită, din păcate, şi de multe ori n-am înţeles că trebuie să facem compromisuri pentru ţara noastră.

În parte, le-am reuşit, pentru că acest guvern a funcţionat relativ stabil, dar a administrate ţara în această perioadă”, a spus şeful statului la Rock FM.

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri