Expert în spațiul ex-sovietic: 'Ucraina nu are decât varianta să lupte. Acum suntem în faza în care armata ucraineană trebuie să reziste'

Autor: Ion Motea

Publicat: 25-02-2022 14:01

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro


Armand Goșu, profesor la Facultatea de Științe Politice a Universității București, expert în spațiul ex-sovietic, susține că Ucraina nu are altă șansă decât să lupte împotriva trupelor rusești, câștigând astfel timp pentru a se forma o alianță militară care să sprijine Kievul.


 





Ucraina nu are decât varianta să lupte. Trebuie să reziste câteva săptămâni, timp în care să se creeze o alianță de sprijin pentru armata ucraineană.

Acum suntem în faza în care armata ucraineană trebuie să reziste. Vedem dacă este o chestiune de câteva zile de care Rusia va avea nevoie să ocupe capitala Kiev, iar în acest caz ne putem confrunta cu un război departizat. Putin se grăbește să lovească decisiv tocmai pentru a împiedica această situație.

Dacă apărarea ucraineană reușește să reziste câteva săptămâni, se va forma o coaliție internațională care va sprijini Ucraina, iar atunci Purin s-ar putea să aibe surprize pe câmpul de luptă. Când armele vorbesc diplomația tace”, spune Armand Goşu, conferențiar universitar-doctor al Facultății de Științe Politice a Universității București, potrivit Ştirileprotv.

Vezi și:


Consilier prezidențial ucrainean: Rusia are în plan să ocupe Kievul și să îl ucidă pe Volodimir Zelenski




Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri