Florin Cîţu trebuia să fie audiat, marţi, în Comisia economică a Senatului, însă acesta a refuzat.
Ministrul Finanţelor a transmis, însă, o scrisoare în care precizează că instituţia pe care o conduce nu se ocupă de politica de creditare sau de contractarea de datorie publică, astfel obiectul audierii nu există.
„Ministerul Finanţelor Publice nu se ocupă de politica de creditare a ţării şi nici de contractarea de datorie publică. Dacă nu cumva este o confuzie sau o eroare de redactare a invitaţiei pe care ne-aţi făcut-o, vă informăm că alte instituţii, respectiv băncile comerciale se ocupă de politica de creditare.
acelaşi timp, nu este foarte clar ce doriţi să analizaţi în legătură cu contractarea sistematică de datorie publică, întrucât această definiţie nu apare nicăieri în atribuţiile MFP”, se arată în scrisoarea transmisă preşedintelui Comisiei economice, Daniel Zamfir, de către Florin Cîţu.
Ministrul Finanţelor susţine că aşteaptă o altă invitaţie din partea comisiei, însă aceasta să fie „reformulată în termenii economico-financiari consacraţi”.
Pe ordinea de zi a comisiei de buget şi a comisiei economice din Senat apare audierea lui Florin Cîţu, respectiv „Analizarea aspectelor referitoare la impactul major al politicii de creditare derulată de Ministerul Finanţelor Publice, respectiv contractarea sistematică de datorie publică, precum şi alte aspecte referitoare la politicile publice derulate de Ministerul Finanţelor Publice”.
Şedinţa comisiilor de specialitate urma să aibă loc marţi, la ora 11:00.
Vezi și:
Guvernul Orban schimbă tacit legea! Cine va mai putea beneficia de bani de la stat
Salariu imens la ANAF! Cât câștigă lunar un consilier superior
Florin Cîțu refuză să meargă la Comisia economică! Cum își explică decizia
Trending

06:30Horoscop
Horoscop financiar: bani și carieră pentru 4 mai 2026 - Decizii importante și stabilitate

12:00Politica
Ilie Bolojan, acuzații grave la adresa Hidroelectrica. Angajații primeau bonusuri de 180.000 de euro

08:29Economie
Economistul Gary Shilling avertizează: Recesiunea în SUA este aproape inevitabilă în 2026. Bursa americană ar putea scădea cu 30%

14:03Actual
Curs valutar luni, 4 mai 2026

14:00Economie
Primark își dublează prezența în România: retailerul deschide patru magazine noi în 2026 și creează peste 450 de locuri de muncă

08:52Actual
Bacalaureat 2026. Calendarul oficial și condițiile de promovare, după modificări

15:52Economie
Contul European de Investiții devine disponibil în România: Românii pot investi în piețele de capital din întreaga Europă

16:37Economie
Rezerva valutară a BNR a scăzut cu peste două miliarde de euro în aprilie, pe fondul crizei politice

15:59Sport
Cristi Chivu, antrenorul cu care Inter Milano a câștigat campionatul Italiei. A cucerit titlul în Serie A și au sărbătorit pe Made in Romania

16:00Economie
ANAF Antifraudă a confiscat peste 4,5 milioane de lei proveniți din comerț neautorizat cu aur în Prahova
Articole Similare

20 minute în urmăActual
Noile buletine, obligatorii din august 2031 pentru orice român. Ce date conțin

14:03Actual
Curs valutar luni, 4 mai 2026

13:51Actual
[P]De ce să alegi siropul de agave în locul zahărului rafinat

08:52Actual
Bacalaureat 2026. Calendarul oficial și condițiile de promovare, după modificări

03 maiActual

