Fructe sau trufe? Prețul halucinant al unui kilogram de cireșe în rețeaua Mega Image, dar și în unele piețe de lux din Capitală

Autor: Andreea Vlad

Publicat: 05-06-2025 18:58

Article thumbnail

Sursă foto: Pexels

În debutul sezonului de vară, cireșele românești umplu tarabele din piețe, însă prețurile prohibitive țin clienții la distanță. Un preț afișat în magazinele Mega Image din București a stârnit revoltă în rândul consumatorilor, dar în unele piețe din zone de lux ale Capitalei, un kilogram de cireșe a atins un preț exorbitant.

Potrivit unei postări publicate de Asociația Pro Consumatori (APC) pe pagina oficială de Facebook, în unele magazine ale rețelei Mega Image, un kilogram de cireșe este vândut la prețul incredibil de 100 lei, care după ceva timp a scăzut la 60 lei.

Un kilogram de cireșe în magazinele Mega Image a ajuns la 100 lei

Bonul fiscal și prețul afișat la raft au devenit virale foarte repede, generând un val de reacții în mediul online. Așa cum era de așteptat, consumatorii s-au arătat indignați de această sumă enormă, considerând-o exagerată, mai ales că este vorba de fructe de sezon, cultivate intensiv pe plan local.

În comentariile lor, românii au criticat politica de prețuri a lanțului de magazine belgian, cerând explicații privind modul în care s-a ajuns la această valoare ireală.

cirese mega image

CITEȘTE ȘI: Înghețul a compromis livezile din toată țara. Prețurile la cireșe, caise și piersici ar putea exploda în această vară

În unele piețe de lux, un kilogram de cireșe s-a vândut cu 200 lei

Deși suma pare incredibilă, nu este un exemplu unic. În lunile anterioare, dar mai ales în luna martie, când în unele magazine de lux și piețe agroalimentare din București au apărut primele cireșe ale anului. Erau cireșe de import din Chile, un kilogram de cireșe importate ajungând să coste chiar și 200 de lei.

Diferențele majore de preț între cireșele de import și cele autohtone se explică prin factori precum transportul pe distanțe mari, taxele vamale, depozitarea specială, precum și adaosurile comerciale aplicate de retaileri.

În perioada debutului de sezon, când oferta internă de fructe este încă limitată, nu puțini comercianți ajung să crească artificial prețurile. Totuși, de regulă, piețele locale și micii producători oferă alternative mai accesibile, cu produse proaspete și de bună calitate. În acest moment, de exemplu în Piața Obor, se pot găsi cireșe de calitate superioară la prețuri variind între 20 - 30 lei.

CITEȘTE ȘI: Suma aberantă cerută pentru fructele exotice din supermarketuri. Cât trebuie să dai pentru o banală bucată de Fructul Dragonului sau de papaya

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri