Gabriela Firea a anunțat că testarea masivă va decurge în două etape

Autor: Ion Motea

Publicat: 24-05-2020 20:15

Actualizat: 24-05-2020 22:40

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Primarul Bucureștiului, Gabriela Firea, a declarat că revenirea la o viață normală și repornirea economiei  se poate face doar printr-o testare masivă pentru depistarea infecției cu noul coronavirus.


"Eu consider că trebuie să procedăm aşa cum s-a întâmplat în întreaga Europă şi să testăm masiv persoanele fără simptome, dar care ar putea să aibă teste pozitive şi să reprezinte vectori de transmitere a coronavirusului de tip nou în comunitate fără să dorească, pot să-şi îmbolnăvească familia, prietenii, colegii de serviciu. Am demarat programul Testăm pentru Bucureşti şi vreau să vă spun că în două zile avem 7.768 de bucureşteni care s-au înscris până în acest moment în programul nostru de testare", a spus Firea.

Ea a precizat că testele sunt de tip antigen - cele standard, şi nu cele rapide, care au dat erori. Testele sunt realizate în cele 20 de laboratoare şi nouă spitale de stat şi clinici particulare care sunt afiliate programului demarat de Primăria Capitalei şi Administraţia Spitalelor şi Serviciilor Medicale.

"Practic, primăria prin ASSMB decontează suma de 200 de lei direct către spitalul sau clinica ce va realiza aceste teste. Noi ne dorim ca în scurt timp să se acopere prima etapă de testare, cele 11.000 de persoane, şi să trecem la a doua etapă de testare, care va fi demarată chiar în momentul în care se va încheia prima etapă", a afirmat spus Firea, în conferinţa de la sediul PSD.

Citește și:


Se rupe lanțul de iubire dintre PNL și USR. Guvernul Orban tot mai singur și fără sprijin în Parlament


Scandal de proporții pe piața medicamentelor! Nume grele precum Gigi Becali și Streinu Cercel implicați în importul de medicamente din Rusia


Schimbare radicală! Scandalul termoscanerelor ia o turnură neașteptată
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri